Press "Enter" to skip to content

Hemoroidy wewnętrzne – objawy

Hemoroidy wewnętrzne są na tyle wstydliwą dolegliwością, że wiele osób woli poradzić sobie z nimi samodzielnie niż wybrać się do lekarza. Żylaki odbytu można rozpoznać po kilku specyficznych objawach, jednak do specjalisty i tak zawsze warto się wybrać. Podobne symptomy mogą towarzyszyć innym chorobom, a profesjonalna diagnoza rozwieje wszelkie wątpliwości i podpowie, jakie metody leczenie należy zastosować.

Czy to hemoroidy wewnętrzne?

Jakie są objawy hemoroidów wewnętrznych? Najczęściej zaczyna się od uczucia swędzenie i pieczenie w odbycie. Często dyskomfort jest na tyle silny, że prowokuje chorego do drapania. Ponadto z odbytu wydobywa się śluz, który jest widoczny na bieliźnie oraz w kale. Może się też pojawić nietrzymanie stolca, co również będzie zauważalne na bieliźnie.

Co jeszcze świadczy o tym, że rozwijają się hemoroidy wewnętrzne? Objawy to także krew na papierze toaletowym oraz uczucie niepełnego wypróżnienia. Oba te nieprzyjemne efekty mogą napędzić chorym wiele strachu. Krwawienie kojarzone jest głównie z chorobami nowotworowymi, podobnie jak poczucie „ciała obcego” w odbycie. Na szczęście hemoroidy nie są tak groźne i można jest skutecznie leczyć. Warto pamiętać też, że krew przy uszkodzeniach spowodowanych żylakami odbytu ma jasną barwę, w odróżnieniu od chorób nowotworowych jelita grubego, które najczęściej objawiają się ciemną i bardziej obfitą krwią z odbytu. Niemniej, po zauważeniu czerwonych śladów na papierze toaletowym, należy skonsultować się z lekarzem.

Hemoroidy wewnętrzne, a zewnętrzne

Gdy pacjent cierpi na hemoroidy wewnętrzne, objawy są pośrednie – tak jak opisano wyżej. Same guzki krwawnicze nie są jednak widoczne gołym okiem na zewnątrz odbytu. Tym właśnie różnią się hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne.

Oba typy są różnymi stadiami tej samej choroby. Gdy zaczynają się tworzyć hemoroidy wewnętrzne, objawy są ignorowane przez pacjenta i złe nawyki są kontynuowane, guzki zaczynają rosnąć jeszcze bardziej i wychodzą na zewnątrz. Najpierw hemoroidy pojawiają się na zewnątrz sporadycznie podczas wypróżniania, by po chwili samoczynnie chować się środka. Z czasem jednak pozostają na zewnątrz i są stale widoczne poza odbytem. Przy tak zaawansowanej chorobie często niezbędny jest zabieg chirurgiczny.

Profilaktyka i leczenie

Jeśli masz hemoroidy wewnętrzne, objawy zostaną potwierdzone przez lekarza i zaczniesz leczenie, jesteś w stanie pozbyć się nieprzyjemnych efektów choroby. Hemoroidy wewnętrzne są wczesnym etapem schorzenia. W jaki sposób się je leczyć?

  • staraj się unikaj zaparć i nie zwlekaj z wypróżnianiem
  • jedz mniej czekolady i innych produktów mogących prowadzić do zaparć
  • pij więcej wody
  • spożywaj duże ilości warzyw bogatych w błonnik
  • ogranicz liczbę godzin w pozycji siedzącej
  • zacznij się regularnie ruszać – postaw na jogging, aerobik lub siłownię (ale bez przesilania się)

Jeżeli objawy hemoroidów wewnętrznych sprawiają wiele bólu, można również sięgnąć po środki farmakologiczne w postaci tabletek, czopków, maści oraz kremów dostępnych w aptece bez recepty.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *