Ciąża bywa nazywana stanem błogosławionym, ale niestety niektóre jej skutki są raczej przekleństwem. Jednym z częstych dolegliwości kobiet, które spodziewają się dziecka są żylaki odbytu. W ciąży pojawiają się one u wielu Pań, dlatego po zauważeniu pierwszych objawów, warto skonsultować się z lekarzem – błędem jest wstydliwe chowanie tego problemu i unikanie rozmowy ze specjalistą.
Hemoroidy w ciąży – objawy
Objawy żylaków odbytu w ciąży są takie same, jak u kobiet nieciężarnych. Na początku pojawia się pieczenie i swędzenie odbytu, które skłania do drapania. To z kolei prowadzi do uszkodzenia śluzówki, a w konsekwencji pojawić mogą się delikatne krwawienia i wyciek wydzieliny z odbytu. Te nieprzyjemne objawy towarzyszą żylakom odbytu od samego początku, jeśli więc swędzenie nie ustępuje pomimo odpowiedniej higieny intymnej, czas skonsultować się z lekarzem.
Nieleczone hemoroidy rozwijają się i z czasem przechodzą w hemoroidy zewnętrzne. Wówczas guzki krwawnicze wypadają z odbytu w trakcie wypróżniania. W najbardziej zaawansowanym stadium pozostają na zewnątrz przez cały czas i nie można ich wprowadzić do wewnątrz.
Żylaki odbytu w ciąży – dlaczego powstają?
Dlaczego żylaki odbytu w ciąży są tak często spotykane? Ma to związek ze zmianą gospodarki hormonalnej organizmu, co prowadzi do spowolnienia perystaltyki jelit. Jelita pracują mniej efektywnie i masy kałowe przemieszczają się wolniej. Tak powstają zaparcia, które są bezpośrednią przyczyną hemoroidów. Zalegające masy kału uciskają na guzki krwawnicze, powodując ich rozciąganie. Równie zły wpływ ma silne parcie towarzyszące wydalaniu przy zatwardzeniu.
Rozwojowi żylaków odbytu sprzyja również siedzący tryb życia. Jeżeli ciężarna kobieta nie dba o odpowiednią dawkę ruchu, ciągłe siedzenie na kanapie lub krześle negatywnie wpływa na krążenie w okolicy odbytu, sprzyjając rozwojowi choroby.
Leczenie hemoroidów w ciąży
Warto powtórzyć raz jeszcze, że pierwszym krokiem po wykryciu żylaków odbytu w ciąży powinna być konsultacja z lekarzem. Ciężarne kobiety są w o tyle niekorzystnej sytuacji, że nie mogą samodzielnie podjąć leczenia (co zresztą i tak jest niewskazane nawet u osób nie będących w ciąży). Wprawdzie w aptekach dostępne są preparaty przeznaczone do walki z hemoroidami dostępne bez recepty, ale nie wszystkie są bezpieczne dla płodu. Odpowiedni środki powinien więc wskazać lekarz.
Ponadto, aby hemoroidy w ciąży nie pojawiały się lub nie dochodziło do rozwoju choroby, należy zastosować odpowiednią dietę. Powinna być ona bogata w błonnik, którego zalecana dzienna dawka to 35 gramów. Błonnik najłatwiej dostarczyć z produktami pełnoziarnistymi, owocami oraz warzywami. Zadbać trzeba również o picie dużej ilości wody.
Kolejny czynnik pozwalający na zredukowanie nieprzyjemnych objawów to aktywność fizyczna. Duży wysiłek w ciąży jest niewskazany, ale regularne spacery wystarczą, by przywrócić odpowiednie krążenie w okolicy odbytu.
Be First to Comment