Krwawienie z odbytu zwykle przypisywane jest chorobie hemoroidalnej, na którą cierpi połowa Polaków. Mimo to nie należy zwlekać z wizytą u proktologa, który przeprowadzi badanie fizykalne per rectum i w razie podejrzenia poważniejszej choroby zaleci dalszą diagnostykę, np. kolonoskopię, anoskopię lub wlew kontrastowy. Jednak jeśli lekarz potwierdzi, że za krwawienia z odbytu po oddaniu stolca odpowiedzialne są hemoroidy, wówczas możesz odetchnąć z ulgą. Niemniej, nawet tak powszechnej dolegliwości nie możesz lekceważyć i najlepiej od razu zacznij stosować się do zaleceń specjalisty.
Jak wygląda krwawienie przy hemoroidach?
Już w początkowym stadium choroby hemoroidy wysyłają bardzo wyraźny sygnał – po wypróżnieniu zauważysz żywoczerwoną krew na papierze toaletowym. Pasemka krwi mogą również pojawić się na stolcu lub pływać w muszli. Czasami towarzyszy temu ból i świąd okolic odbytu, lecz małe guzki wewnętrzne nie muszą manifestować się w ten sposób. Jeśli krwawienia z odbytu po oddaniu stolca są obfite lub powtarzają się kilka dni z rzędu, może grozić Ci anemia, dlatego nie wolno bagatelizować tego objawu.
Zwróć też uwagę na wygląd masy kałowej – jeśli przypomina smołę, najprawdopodobniej doszło do krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Stolce ciemnoczerwone, wymieszane ze strzępami krwi i cienkie jak ołówek, mogą świadczyć o nowotworze jelita grubego.
Krwawienie z odbytu po oddaniu stolca – domowe leczenie
Jeśli lekarz potwierdził krwawienie z guzków, możesz na własną rękę wypróbować domowe sposoby na hemoroidy. Najpierw zadbaj o właściwą higienę – po każdym wypróżnianiu dokładnie umyj odbyt ciepłą wodą z mydłem, może użyć do tego specjalnego żelu. Bezpośrednio po wystąpieniu objawu warto zrobić zimny okład kostkami lodu. Pod wpływem niskiej temperatury naczynia krwionośne obkurczą się, co zahamuje krwawienie.
Wieczorem zamiast prysznica weź ciepłą kąpiel – w ten prosty sposób usprawnisz krążenie i zniwelujesz obrzęk guzków. Krwawienia z odbytu po wypróżnianiu należy leczyć również nasiadówkami z dodatkiem wywaru lub wyciągu z kory dębu – to naturalny lek przeciw hemoroidom, który działa ściągająco, antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
Tabletki, maści i kremy na krew z odbytu
Przy krwawiących hemoroidach lepiej zrezygnować z czopków, które mogą podrażniać śluzówkę wnętrza odbytu. Zamiast tego sięgnij po tabletki zawierające diosminę. To składnik stosowany również w leczeniu żylaków na nogach, gdyż poprawia elastyczność żył, chroni naczynia krwionośne, zapobiega krwawieniom oraz likwiduje obrzęki.
Na krwawienia z odbytu po oddaniu stolca pomogą również ziołowe maści i kremy, które zregenerują błonę śluzową i uszkodzony śródbłonek naczyń krwionośnych. Naturalne maści na hemoroidy zawierają w składzie wyciąg z kasztanowca, arnikę, rumianek, nagietek, oczar wirginijski lub piwonię lekarską. Jeśli cierpisz z powodu bólu i świądu, sięgnij po maści na hemoroidy z tribenozydem, który oprócz działania przeciwbólowego, łagodzi stan zapalny i niweluje obrzęki.
Be First to Comment