Hemoroidy są nazywane także guzkami krwawniczymi lub żylakami odbytu. Pojawiają się w wyniku niezdrowej diety, siedzącego trybu życia oraz częstych zaparć. Duże znaczenie mają też predyspozycje genetyczne. Specyfiki takie, jak żel na hemoroidy są szczególnie pomocne w pierwszych fazach rozwoju choroby, gdy pacjent zaczyna odczuwać swędzenie i pieczenie odbytu. Żele na hemoroidy pomagają w złagodzeniu nieprzyjemnych objawów, mają też działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.
Jaki żel na hemoroidy?
Dostępne w aptekach i sklepach internetowych żele na hemoroidy można podzielić na dwie kategorie. Pierwsze to specyfiki do higieny intymnej, a drugie są przeznaczone ściśle do łagodzenia objawów żylaków odbytu.
Żel na hemoroidy do higieny intymnej tworzony jest zwykle z roślinnych ekstraktów nagietka, aloesu, opuncji, gruszki, maraku i i miodu. Zawierać może także wyciąg z dębu, aminokwasy roślinne oraz ekstrakt z oczaru wirginijskiego. Taka mieszanka składników sprawia, że żel na hemoroidy działa ściągająco i reguluje pH okolic odbytu. Jednocześnie uśmierza ból i swędzenie oraz zapewnia odpowiednie nawilżenie, pozostawiając film ochronny na skórze okolic odbytu.
Jeżeli natomiast szukasz żelu na hemoroidy, który pozwoli na doraźne uśmierzanie pieczenia, sięgnij po specyfiki chłodzące. Również nakładane są one bezpośrednio suchą, oczyszczoną skórę odbytu. Żele tego rodzaju pomagają w zmniejszaniu podrażnień odbytu i żylaków podczas podcierania. Wystarczy nałożyć żel przed wypróżnieniem. W takim wypadku po podtarciu, należy oczyścić skórę odbytu i nałożyć żel ponownie.
Jak pozbyć się hemoroidów?
To prawda, że żel na hemoroidy może pomóc osobom zmagającym się żylakami odbytu, ale nie umożliwi on całkowitego zażegnania problemu. Choroba hemoroidalna powstaje w wyniku rozciągania hemoroidów, które są częścią końcowego odcinka jelita grubego. Aby hemoroidy przestały rosnąć i choroba nie rozwijała się dalej, należy zadbać o odpowiednią dietę oraz wprowadzić do codziennego planu zdrową dawkę ruchu.
Do jadłospisu należy dodać przede wszystkim produkty bogate w błonnik. Ten składnik sprawia, że w jelitach nie zalegają masy kałowe, a więc trudniej o zaparcia. Jednocześnie należy unikać produktów zapierających, takich jak czekolada i kakao oraz produktów z całymi ziarnami, które mogą podrażniać guzki krwawnicze. Kluczowe znaczenie w leczeniu hemoroidów ma również woda. Odpowiednie nawodnienie również sprawia, że nie powstają zaparcia. Dorosły człowiek powinien wypijać około 2,5-3 litrów wody dziennie.
Do tego unikać należy spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej. Jeżeli w pracy nie jest to możliwe, to przynajmniej w czasie wolnym warto regularnie biegać, chodzić na spacery lub uprawiać nordic walking. Takie formy aktywności pomagają w przywróceniu właściwego krążenia w okolicy odbytu.
Be First to Comment