Press "Enter" to skip to content

Czym są wrzody odbytu i jak je rozpoznać?

Ból, swędzenie i krwawienia podczas wypróżniania nasuwają skojarzenia z chorobą hemoroidalną. Jednak w podobny sposób manifestują się wrzody odbytu. Niestety, poczucie wstydu i opory przed badaniem per rectum znacznie opóźniają postawienie prawidłowej diagnozy. Chorzy często usiłują leczyć się na własną rękę, sięgając po czopki i maści dostępne bez recepty. Tymczasem wczesne wykrycie ma niebagatelny wpływ na skuteczność terapii i wystąpienie powikłań. Czym jest wrzód odbytu, jakie wywołuje objawy i jak wygląda leczenie?

Owrzodzenie odbytu – charakterystyka

Wrzodem nazywamy patologiczną zmianę w obrębie skóry, śluzówki lub rogówki, która wygląda jak otwarta rana. Podobnie można sobie wyobrazić wrzody odbytu – to miejscowe uszkodzenie błony śluzowej kanału odbytu, często występujące w formie linijnego żłobienia. Ponieważ szczelina odkrywa mocno unerwioną i unaczynioną tkankę, chory skarży się na dotkliwy ból i krwawienia.

Zmiany najczęściej umiejscowione są w pobliżu tylnej ściany kanału odbytu i mogą występować w formie: wrzodu samotnego odbytnicy, przetoki odbytu, szczeliny odbytu oraz innych niesklasyfikowanych owrzodzeń. Proces powstawania wrzodów nie został dokładnie zbadany, jednak za główną przyczynę uważa się zaparcia, spowodowane złą dietą i mało aktywnym trybem życia. Niemniej w niektórych przypadkach wrzód odbytu traktowany jest nie jako samodzielnie występująca zmiana, ale symptom innego schorzenia.  

Jakie objawy występują przy wrzodach odbytu?

Owrzodzenie odbytu można pomylić z hemoroidami, gdyż objawy (przynajmniej na początku) wykazują duże podobieństwo. Również w tym przypadku pojawia się swędzenie okolic odbytu, występują też epizodyczne krwawienia. Obecność owrzodzeń powoduje uczucie niepełnego wypróżnienia, tak jak przy żylakach odbytu. Pulsujący ból o dużym nasileniu przypomina zaawansowane stadium hemoroidów – towarzyszy choremu stale, utrudniając chodzenie i siedzenie. Dolegliwości nasilają się zwłaszcza podczas defekacji, dlatego chorzy często celowo powstrzymują wypróżnianie, co z kolei prowadzi do zaostrzenia choroby.  

Wrzody odbytu można rozpoznać także po obecności wydzieliny i śluzu, a także po obrzękach tej części ciała. Podczas badania proktolog może zauważyć przerosty w śluzówce odbytu oraz wrażliwe na dotyk guzki umiejscowione tuż przy ujściu odbytu. Zdarza się, że chory musi borykać się z kłopotliwym nietrzymaniem stolca.

Czy wrzody odbytu są niebezpieczne?

Nieleczone owrzodzenia nie znikną, a wręcz przeciwnie – będą przypominać o sobie coraz dotkliwszym bólem. Jak każda otwarta rana, również wrzód odbytu jest podatny na zakażenia, dlatego choremu mogą dolegać dreszcze i gorączka. Choć najczęściej owrzodzenia przyjmują postać szczeliny odbytu, mogą również stanowić objaw znacznie groźniejszych schorzeń, w tym raka odbytu. Z tego względu każde krwawienie czy wyczuwalne guzki okolic odbytu muszą zostać zdiagnozowane – choć badanie per rectum w przypadku owrzodzeń jest dość bolesne, umożliwia wczesne rozpoznanie przyczyny i podjęcie właściwego leczenia.

One Comment

  1. OLGA OLGA 25 sierpnia 2018

    Prosze o pomoc. Moje male dziecko njespelna 3 lata ma hemoroida wielkosci pol wisni, mamy isc jeszcze do chirurga zeby potwierdzic diagnoze. Wieczorem po lekarzu zauwazylam podobna sprawe u 5letnien corki! Co za zbieg okoliczności..
    Dzieci chowane bez slodyczy, na sniadanie platki gorskie owsiane. Zaparc nidgy nie mialy.
    Czy spotkal sie ktos z podobnym przypadkiem?
    Dzieci nie uskarzaja sie na boj ani dyskomfort.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *