Press "Enter" to skip to content

Fizyczne objawy głodu alkoholowego

Każdy z nas od czasu do czasu odczuwa ochotę na określone danie lub produkt spożywczy, np. czekoladę, pizzę, a czasem również piwo lub wino. Jednak takie apetyt nie może się równać z przemożnym głodem, którego doświadcza osoba uzależniona podczas tzw. głodu alkoholowego. Czym charakteryzuje się ten stan i w jaki sposób się objawia?

Czym jest głód alkoholowy?

Osobie zdrowej naprawdę trudno jest zrozumieć pojęcie głodu alkoholowego. Często wydaje nam się, że do zachowania abstynencji wystarczy odrobina samozaparcia i dobrej woli. Nie wyobrażamy sobie, z czym muszą zmagać się chorzy, dla których powstrzymywanie się od picia jest ogromnym wysiłkiem i nieustanną walką. Co ważne, głód alkoholowy może pojawić się nawet po wielu latach abstynencji. To właśnie m.in. ten fakt mają na myśli specjaliści, którzy przekonują, że alkoholizm jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną, towarzyszącą pacjentom już do końca życia.

Głód alkoholowy to przemożna potrzeba spożycia alkoholu. W czasie jego trwania nałogowiec jest w stanie myśleć wyłącznie o substancji psychoaktywnej. Najczęściej pojawia się u osób trzeźwiejących, jednak zdarzają się również sytuacje, w których głód przerywa abstynencję nawet po wielu latach sukcesów na tym polu.

Objawy głodu alkoholowego

Wśród symptomów głodu alkoholowego możemy znaleźć zarówno psychologiczne, jak i fizyczne dolegliwości. Odczuwająca go osoba uzależniona zmaga się z napięciem emocjonalnym, smutkiem, złością, lękami, niepokojem lub drażliwością. Jej myśli obsesyjnie krążą wokół tematu alkoholu. Ma trudności z koncentracją uwagi, a jej nastrój staje się bardzo chwiejny. Czasami występują również takie objawy jak brak energii, osłabienie, zaburzenia snu i apetytu. Do tego wszystkiego zwykle dochodzą przyspieszenie akcji serca, „ssanie” w żołądku (podobne do zwykłego głodu), nasilenie potliwości, hiperglikemia oraz reakcje skórne. Wielu chorych deklaruje odczuwanie smaku i zapachu alkoholu, nawet jeśli nie mają z nim żadnego kontaktu.

Co może wywołać głód alkoholowy?

Głód alkoholowy może pojawić się pod wpływem najróżniejszych sytuacji i bodźców, zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Ta pierwsza kategoria obejmuje przede wszystkim to, co danej osobie kojarzy się z alkoholem. To mogą być konkretni ludzie, przedmioty, miejsca lub okoliczności, np. ulubiony bar, wesele, oglądanie meczu w telewizji lub spotkanie z kumplem „od kieliszka”. Głód alkoholowy może się pojawić także w odpowiedzi na widok szklanki, puszki czy butelki z alkoholem. Z kolei wewnętrzne impulsy to zwykle specyficzne emocje lub myśli, z którymi nałogowiec do tej pory radził sobie poprzez picie. Jednym z głównych mechanizmów uzależnienia jest tzw. mechanizm nałogowego regulowania uczuć, który sprawia, że chory ma bardzo niską tolerancję na frustrację, a na negatywne i trudne emocje automatycznie reaguje chęcią „ucieczki”. Wszelkie przykre odczucia są przez niego „zagłuszane” za pomocą alkoholu. I choć podczas terapii uczy się, jak radzić sobie z nimi w sposób konstruktywny, to dawne nawyki mogą dać o sobie znać w wyjątkowych sytuacjach.

Przeczytaj też: Wpływ terapii na osobę uzależnioną

Jak zapobiegać nawrotom alkoholowym?

Głód alkoholowy to nie tylko zespól bardzo nieprzyjemnych doznań. Jego pojawienie się stwarza realne ryzyko nawrotu, nawet u osoby zachowującej abstynencję od wielu lat. Ale oczywiście nie oznacza to, że chory jest zupełnie bezsilny wobec tego zagrożenia. Dobrze poprowadzona terapia uzależnień powinna wyposażyć go w techniki radzenia sobie z różnymi pokusami i przeszkodami. Pierwszą, niezwykle istotną rzeczą jest stworzenie własnej listy objawów związanych z niebezpieczeństwem nawrotu. Choć głód alkoholowy obejmuje kilka typowych symptomów, w rzeczywistości u każdego chorego może przebiegać nieco inaczej. Warto również zastanowić się nad tym, jakie sytuacje mogą go wywoływać. Wszystkie te informacje należy spisać na kartce, dodając schemat działania minimalizujący ryzyko napicia się (np. techniki relaksacyjne). Taką „ściągę” możemy nosić zawsze przy sobie, a także dać ją najbliższym, by wiedzieli, jak nam pomóc w razie potrzeby. Zwłaszcza na początku drogi do trzeźwości warto też unikać miejsc i sytuacji kojarzących się z piciem, a także zadbać o to, by w domu nie było żadnego alkoholu.

https://uzaleznienia-terapia.pl/

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *