Zapalenie rozcięgna podeszwowego to wbrew pozorom takie schorzenie, które dotyka wiele osób. Zazwyczaj objawia się bólem w okolicy pięty. Rozcięgno podeszwowe jest łącznotkankowym pasem, które przyczepia się na guzie piętowym, a następnie rozciąga wachlarzowo, aż do palców stopy.
Chociaż nazwa zapalenia rozcięgna podeszwowego wskazuję, że doszło do stanu zapalnego, w rzeczywistości doszło do rozwoju procesów zwyrodnieniowych tkanki rozcięgna podeszwowego.
Objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego
Do rozwoju zapalenia rozcięgna podeszwowego, dochodzi na skutek powtarzających się mikro urazów, które prowadzą do kłopotliwych zmian. Na początku, schorzenie objawia się bólem w okolicy kości piętowej, w miejscu gdzie rozcięgno przyczepia się do guza piętowego.
Jeżeli zbagatelizujemy początkowe objawy, dolegliwość się rozwinie, a ból przejdzie na całą podeszwową część stopy. Z czasem może dojść nawet do ograniczenia swobodnego poruszania się.
Do czynników sprzyjających wystąpieniu zapalenia rozcięgna podeszwowego, należą: praca stojąca, nieprawidłowo dobrane obuwie, nierozciągnięte mięśnie łydki oraz płaskostopie.
Przeczytaj też: https://cellulit.info.pl/zapalenie-migdalkow-jak-sobie-z-nim-poradzic/
Jak zdiagnozować zapalenie rozcięgna podeszwowego?
Jak już wiadomo typowym objawem zapalenia rozcięgna podeszwowego jest ból w okolicy pięty. Ból jest kłujący, dość silny i zazwyczaj pojawia się po długim odpoczynku. Najczęściej objawia się po nocy, gdy wstajemy z łóżka i wykonujemy pierwsze kroki.
W celu zdiagnozowania tego schorzenia, specjalista wykonuje test Windlass. Taki test polega na zgięciu grzbietowym palców stopy. Może być wykonywany bez obciążania stopy lub podczas stania na niej. Kolejnym pomocnym badaniem diagnostycznym jest USG, dzięki niemu można zobaczyć, jak wygląda obrzęk struktur. Dzięki temu można wprowadzić odpowiednie leczenie.
Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego
Rehabilitacja zależy od stanu zapalenia. Gdy jest ono aktywne zadaniem fizjoterapeuty jest zminimalizowanie stanu zapalnego i zastosowanie kompleksowej terapii przeciwbólowej. W sytuacji, gdy stan zapalny ustępuje, wtedy rehabilitacja nie polega na leczeniu zapalenia, tylko służy do rozciągania rozcięgna i mięśni łydek.
Leczenie w domu polega na masażu, który można wykonać z wykorzystaniem piłeczki tenisowej lub rollera. Jako profilaktykę zaleca się wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych, które odciążą pięty.
Źródło: https://www.mamazwadaserca.pl/
Be First to Comment