Press "Enter" to skip to content

Żylaki odbytu zewnętrzne – jak wyglądają?

Jak rozpoznać żylaki odbytu zewnętrzne? Niestety dla chorego nie jest to trudne. Zewnętrzne hemoroidy wypadają z kanału odbytu, tj. są wyczuwalne i widoczne poza granicą odbytnicy. Najpierw pojawiają się jedynie po wypróżnianiu i samoczynnie wracają do wewnątrz – wówczas mówimy nadal o hemoroidach wewnętrznych w II stopniu zaawansowania choroby. Nieleczone żylaki odbytu przechodzą jednak do fazy III, a następnie IV:

  • III stopień rozwoju hemoroidów – żylaki odbytu wypadają na zewnątrz podczas parcia i nie wracają samoczynnie do wewnątrz, natomiast można je odprowadzić ręcznie.
  • IV stopień rozwoju hemoroidów – żylaki odbytu pozostają na stałe na zewnątrz i nie można ich w żaden sposób odprowadzić do wewnątrz odbytu

Jak wyglądają żylaki odbytu zewnętrzne?

Zewnętrzne hemoroidy są dobrze widoczne. Mają postać niewielkich sinych guzków oraz splotów żylnych wystających z odbytu. Guzki mogą być pojedyncze lub też występują w większych ilościach.

Najczęściej pacjenci orientują się, że mają problem z zewnętrznymi żylakami odbytu, gdy podczas podcierania wyczuwają niewielkie guzki wystające z odbytu. Ponadto żylaki odbytu zwykle powodują kilka charakterystycznych objawów, do których należą:

  • swędzenie i pieczenie odbytu
  • niewielkie pasemka krwi widoczne na papierze toaletowym
  • wydzielina z odbytu i jej ślady na bieliźnie

Często pacjenci zauważają też kłopoty z wydalaniem, które polegają na tym, że proces defekacji wydaje się niezakończony, mimo że odbyt już został opróżniony. Powodem jest właśnie powiększony guzek krwawniczy obecny w okolicy odbytu.

Objawy te pojawiają się już w początkowej fazie choroby. Po ich zauważeniu najlepiej od razu przystąpić do leczenia, by nie dopuścić do rozwoju hemoroidów i nasilenia nieprzyjemnych dolegliwości.

Diagnoza i leczenie zewnętrznych żylaków odbytu

Już po zauważeniu pierwszych objawów hemoroidów, warto udać się do lekarza. Nieleczona dolegliwość doprowadzi do powstania zewnętrznych żylaków odbytu, których pozbyć można się często jedynie zabiegowo lub operacyjnie. Jeśli jednak leczenie zostanie szybko wdrożone, a pacjent zmieni dietę i styl życia, hemoroidy mogą ustąpić i zabieg nie będzie niezbędny.

A jakimi metodami usuwa się hemoroidy w przypadku, gdy zabieg jest konieczny? Najczęściej stosowane techniki to:

  • Laseroterapia, która polega na niszczeniu tkanki guzka za pomocą wysokiej temperatury lasera.
  • Gumkowanie, czyli metoda Barrona – to zabieg wykorzystujący gumowe pierścienie nakładane na podstawę guzka, co prowadzi do odcięcia dopływu krwi i obumarcie hemoroida. Następnie guzek samoczynnie odpada po około tygodniu.
  • Skleroterapia – polega na wstrzyknięciu pod sluzówkę guzka w postaci pianki. Podobnie jak w poprzednim wypadku, celem jest odcięcie dopływu krwi do guzka i doprowadzenie do jego obumarcia i odpadnięcia.

Odpowiednia metodę leczenia żylaków zewnętrznych odbytu wybiera lekarz w konsultacji z pacjentem. Współwystępowanie innych chorób odbytu jest wskazaniem do operacyjnego usunięcia hemoroidów (zabiegi są wówczas niewystarczające lub ryzykowne).

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *