Press "Enter" to skip to content

Fobia – problem, którego nie należy bagatelizować

Dla wielu osób fobia występująca u innej osoby to nieistotny, nieracjonalny problem. Dla tych, którzy na nią cierpią, to poważna trudność, często utrudniająca im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Dowiedz się więcej o fobiach i dowiedz się, czy jedna z nich dotyczy także ciebie albo twoich najbliższych.

Czym dokładnie jest fobia?

Fobia to nieracjonalny i często nieuzasadniony strach przed jakimś zjawiskiem, obiektem lub sytuacją. Jest to strach, z którego dana osoba zdaje sobie sprawę – co więcej, zazwyczaj jest też świadoma tego, że nie ma on racjonalnych podstaw. Jednak niezależnie od tych racjonalnych przesłanek, lękowa reakcja i tak się pojawia. W zależności od nasilenia, fobia może prowadzić jedynie do niewielkich, nieprzyjemnych objawów, ale też do ataków paniki i poważnych problemów w życiu codziennym.

Jakie rodzaje fobii możemy wyróżnić?

Istnieje szereg rodzajów fobii. U każdego będzie ona przybierać inną formę, inaczej będzie rzutowała na życie, a także wymagać będzie indywidualnego podejścia podczas leczenia.

Wśród najczęstszych fobii znaleźć możemy fobie zwiazane ze zwierzętami (np. pająkami, szczurami, wężami, psami) i środowiskiem naturalnym (np. lęk przed wodą, burzą). Często pojawiają się fobie związane z zabiegami medycznymi, a także widokiem krwi, zastrzykami czy nawet samą igłą. Nie mniej częste są fobie sytuacyjne, dotyczące między innymi jazdy windą, znalezienia się w zbyt ciasnym pomieszczeniu (klaustrofobia) lub na zbyt dużej wysokości. Wyróżniamy także nietypowe fobie, na przykład związane z lękiem przed krztuszeniem się czy określonym kształtem lub obiektem (choćby dziury w serze).

Jedną z najbardziej dotkliwych może być fobia społeczna, która dotyczy obawy przed sytuacjami społecznymi. Może ona obejmować tylko wybrane sytuacje, jak korzystanie z publicznej toalety, jedzenie w miejscu publicznym czy publiczne wystąpienia. Może jednak też przybierać uogólnioną formę obawy przed wszystkimi interakcjami międzyludzkimi. To ona bywa szczególnie stresująca i utrudniająca codzienne funkcjonowanie – w końcu niemożliwe jest zupełne uniknięcie interakcji społecznych.

Jakie objawy może dawać fobia?

Fobie nie zawsze są łatwe do rozpoznania, ale osoba, która na nie cierpi, może doświadczać szeregu dość charakterystycznych symptomów. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. nieopanowany i nieproporcjonalny do zagrożenia strach albo panikę w zetknięciu z danym obiektem czy sytuacją (lub nawet na samą myśl o nich), a także świadomość nieracjonalności tych odczuć. Często osoba dotknięta fobią zaczyna także unikać bodźca lub sytuacji, które budzą w niej lęk. 

Leczenie fobii

Podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń i zaburzeń, leczenie fobii jest możliwe i może zostać przeprowadzone przez wyszkolonego w tym zakresie psychoterapeutę. Stosuje on szereg metod, które pozwalają opanować lęk Pacjenta, zmniejszyć jego poziom lub całkowicie go wyeliminować. W niektórych przypadkach, szczególnie fobii społecznych, leczenie polega na łączeniu psychoterapii ze środkami farmakologicznymi przepisywanymi przez lekarza psychiatrę.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *