Press "Enter" to skip to content

Co to są hemoroidy i jak je leczyć?

Co drugi Polak cierpi na przykrą dolegliwość związaną ze zmianami w okolicy odbytu, tzw. hemoroidami.

Czym są hemoroidy?

Są to inaczej guzki krwawnicze zlokalizowane w odbytnicy, które występują u każdego człowieka. Pełnią ważną funkcję, ponieważ uszczelniają kanał odbytu, a wraz ze zwieraczami usprawniają proces wydalania. Gdy dochodzi do przerośnięcia ich struktury, zamieniają się w żylaki, dając uporczywe objawy. Guzki wypełniają się krwią i powodują ból podczas załatwiania fizjologicznych potrzeb. Zbyt długie zaleganie płynu w hemoroidach, może prowadzić do stanu zapalnego. Nie należy zwlekać i jak najszybciej udać się do lekarza.

Hemoroidy – objawy

Ze względu na miejsce występowania żylaków odbytu, dzielą się one na zewnętrzne (powstają pod skórą wokół odbytu) oraz wewnętrzne (które umiejscawiają się wewnątrz odbytnicy). Hemoroidy wewnętrzne nie są wyczuwalne, więc niekiedy nawet nie wie się o ich istnieniu. Podczas wypróżniania mogą jednak zostać podrażnione i krwawić. Jest to wtedy sygnał obecności zmian chorobowych. Guzki zewnętrzne powodują większy dyskomfort, można je zidentyfikować dotykiem.

Najczęstszymi objawami są:

– świąd;
– pieczenie;
– krwawienie;
– wydzielanie śluzu;
– uczucie bólu.

Jakie są przyczyny występowania hemoroidów?

Są one powszechnym syndromem pojawiającym się w trakcie ciąży. Mają na to wpływ: wzrost ciśnienia krwi oraz stężenia progesteronu. Kłopotliwe, przerośnięte guzki mogą mieć również inne podłoże, a ich przyczyn należy upatrywać się w:

– przewlekłych zaparciach;
– otyłości;
– niewłaściwym odżywianiu (kolosalne znaczenie ma tutaj błonnik pokarmowy, którego nie powinno zabraknąć w diecie);
– nadużywaniu alkoholu;
– siedzącym trybie życia;
– regularnym uprawianiu niektórych sportów wyczynowych np. jazdy konnej, czy kolarstwa;
– przeciążaniu układu żylnego silnym parciem podczas pobytu w toalecie;
– nadmiernym parciu podczas porodu;
– nieprawidłowej higienie intymnej;
– uprawianiu seksu analnego;
– powikłaniach po przebytych operacjach okolic krocza.

Jak widać, istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do patologicznego powiększenia guzków krwawniczych.

Leczenie hemoroidów

Objawów nie należy bagatelizować, aby nie doprowadzić do zaawansowanego stanu zapalnego. Leczenie hemoroidów obejmuje naturalne sposoby, a wśród nich nasiadówki w letniej wodzie z dodatkiem rumianku, kory dębu lub szałwii. Mają one działanie kojące, ściągające i przeciwzapalne.

Ulgę mogą sprawić okłady z kostek lodu. Wystarczy zawinąć je w kawałek materiału i przykładać do bolącego miejsca. Dużo korzyści przynosi spożywanie ziołowej herbaty z domieszką pokrzywy i czarnego bzu.

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza specjalisty, czyli proktologa. W najbardziej zaawansowanych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu. Za pośrednictwem technologii Hemoron można przywrócić hemoroidom ich pierwotną wielkość lub całkowicie je usunąć. Rekonwalescencja trwa zazwyczaj do kilku dni. Zabiegi tego typu oferuje wrosinski.pl.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *