Zmienione chorobowo hemoroidy mogą zmieniać swój kształt i położenie. Wydłużają się, powiększają, wypadają z odbytu i wracają na miejsce samoczynnie lub odprowadzane ręcznie. Niestety, mogą również pękać, co nieco komplikuje leczenie tego schorzenia. Chory musi uważać, aby nie doszło do zakażenia i rozwoju stanu zapalnego, co mogłoby nasilić dolegliwości. Czy pęknięcie hemoroida jest niebezpieczne? A może to pospolity objaw, którym nie warto się przejmować?
Dlaczego hemoroidy pękają?
Czy wiesz, skąd bierze się krwawienie przy żylakach odbytu? Tak, to pękające hemoroidy. Dzieje się tak wówczas, gdy na powiększony hemoroid oddziałuje zbyt duża siła nacisku, np. podczas porodu, przy próbie oddania twardego stolca lub wskutek wielogodzinnego siedzenia. Ponieważ hemoroidy wypełnione są krwią, po ich pęknięciu zauważysz żywoczerwone ślady na papierze toaletowym. Krew może pojawić się również w postaci czerwonych smug w misie ustępowej, a także na bieliźnie. Niestety hemoroidy (wewnętrzne i zewnętrzne) mają tendencję do pękania, a krwawienia z odbytu po wypróżnianiu to najczęstszy objaw tej choroby, który pojawia się zarówno w zaawansowanym, jak i początkowym stadium.
Czy pęknięcie hemoroida może być niebezpieczne?
Należy wziąć pod uwagę, że każde patologiczne krwawienie wymaga konsultacji medycznej. Dlaczego? Otóż nie ma pewności, że krew pochodzi z pękniętego hemoroida – równie dobrze jej źródłem mogą być owrzodzenia i polipy w jelicie, szczelina odbytu, a nawet nowotwór. Ponadto częste i długotrwałe krwawienia mogą przyczynić się nawet do rozwoju anemii. W rzadkich przypadkach pęknięcie hemoroida doprowadza do krwotoku, który stanowi już zagrożenie życia. Choć zazwyczaj plamienie nie jest zbyt obfite, rana z uszkodzonego żylaku jest podatna na zakażenia i niełatwo się goi, co przedłuża leczenie schorzenia.
Jak uniknąć pękania hemoroidów?
Gdy dochodzi do pękania guzków krwawniczych, musisz wziąć pod lupę swoją dietę i tryb życia. Jeśli non stop przesiadujesz przed komputerem albo pracujesz w pozycji powodującej ucisk żył odbytu, krwawienie może nawracać. To samo dotyczy osób, które mają problemy z regularnym wypróżnianiem – hemoroidom szkodzą zarówno zaparcia, jak i częste biegunki.
Dlatego pacjentom ze skłonnością do pękania żylaków odbytu zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej i spożywanie produktów zawierających dużo błonnika (reguluje wypróżnianie). Pęknięcie hemoroida wymaga również szczególnej dbałości o higienę intymną. Aby uniknąć zakażenia, po oddaniu stolca koniecznie umyj odbyt ciepłą wodą z mydłem. Pomagają również nasiadówki z dodatkiem wyciągu z kory dębu. Wskazane jest również przyjmowanie tabletek z diosminą (takich samych jak na żylaki nóg), które dbają o szczelność i elastyczność naczyń żylnych. Aby zahamować krwawienia sięgaj po maści i kremy zawierające tribenozyd, taninę i wyciąg z kory kasztanowca. Pomocne będą również preparaty z wazeliną i kwasem hialuronowym, które wspomagają regenerację uszkodzonej śluzówki.
Be First to Comment