Press "Enter" to skip to content

Żylaki odbytu – objawy

Hemoroidy nie są bardzo niebezpieczną chorobą, ale z pewnością należą do jednej z najbardziej wstydliwych przypadłości. Jest to pewien paradoks, ponieważ na żylaki odbytu cierpi prawdopodobnie nawet połowa dorosłych ludzi po pięćdziesiątce, a to oznacza, że choroba ta jest powszechna. Jak rozpoznać, że cierpimy na żylaki odbytu? Objawy zależą od stopnia rozwoju choroby, którą najprościej można podzielić na hemoroidy zewnętrzne oraz wewnętrzne:

  • wewnętrzne żylaki odbytu – to początkowe stadium choroby, guzki nie są widoczne na zewnątrz, pozostają przez cały czas w kanale odbytu
  • zewnętrzne żylaki odbytu – guzki wypadają na zewnątrz i trzeba je ręcznie wprowadzać do środka lub też wprowadzanie nie jest możliwe, przez co pozostają na zewnątrz przez cały czas

Objawy hemoroidów wewnętrznych

Pierwsze objawy żylaków odbytu często nie kojarzą się chorym z hemoroidami. Zwykle w początkowym stadium pojawia się pieczenie i świąd odbytu, co jest przypisywane raczej niedostatecznej higienie lub kłopotom trawiennym. Jeśli jednak regularnie odczuwamy silne swędzenie, prawdopodobnie mamy do czynienia właśnie z hemoroidami. Świąd jest zwykle na tyle silny, że zmusza chorego do drapania odbytu, co z kolei prowadzi do podrażnienia śluzówki i rozwoju stanu zapalnego. Może też pojawić się wydzielina z odbytu, która jest widoczna na bieliźnie. Podrażnienia i wydzielina powodują dodatkowe swędzenie, co znów prowadzi do drapania i podrażnień. Aby przerwać to błędne koło, warto sięgnąć po leki na hemoroidy łagodzące pieczenie. W aptekach bez recepty dostępne są maści, czopki, sztyfty oraz kremy. Pomocne mogą okazać się też nasiadówki z kory dębu.

Inne objawy wewnętrznych żylaków odbytu to również delikatne krwawienia – krew jest widoczna w postaci niewielkich kropek lub pasków na papierze toaletowym i ma jasny kolor. Ciemny kolor krwi może natomiast świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych.

Charakterystycznym dla żylaków odbytu objawem jest również uczucie niepełnego wypróżnienia. Po defekacji chory ma wrażenie, że wydalanie nie jest zakończone. To prowadzi do zwiększonego parcia i pogarsza stan choroby. Przy podejrzeniu hemoroidów należy więc unikać silnego parcia, a także zatwardzeń.

Zewnętrzne żylaki odbytu – objawy

Gdy choroba się rozwija, z czasem guzki zaczynają wypadać na zewnątrz. Dopóki samoczynnie chowają się do odbytu, mówimy nadal o hemoroidach wewnętrznych, mimo że guzek jest wyczuwalny po zakończonej defekacji. Objawy zewnętrznych żylaków odbytu polegają natomiast na tym, że guzek wymaga ręcznego odprowadzania do odbytu lub na stałe znajduje się poza kanałem odbytu. Taki stan choroby nie pozostawia wątpliwości, że pacjent ma do czynienia z hemoroidami. Wówczas również łatwo o podrażnienie chorego miejsca i stan zapalny.

Na złagodzenie świądu przy hemoroidach zewnętrznych stosuje się m.in. żele oraz spraya, które pozwalają na delikatną aplikację. Przy mocno zaawansowanej chorobie stosuje się leczenie zabiegowe oraz operacyjne.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *