Press "Enter" to skip to content

Leczenie szczeliny odbytu – czy operacja jest konieczna?

Szczelina odbytu to długa i płytka ranka, która powstaje wewnątrz kanału odbytu. Zdarza się, że po oddaniu twardego i dużego stolca błona śluzowa rozciąga się i pęka, co powoduje ból i krwawienie. Podobny efekt mogą wywołać zaparcia, biegunki, seks analny, trudny poród siłami natury, infekcje gruczołów odbytowych oraz choroby jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzody jelit). Leczenie szczeliny odbytu z reguły ogranicza się do przyjmowania leków i metod domowych, choć zawansowana postać schorzenia może wymagać operacji.

Szczelina odbytu czy hemoroidy?

Choroba hemoroidalna i szczelina odbytu to dwie najczęstsze przyczyny krwawienia po defekacji. O wystąpieniu rany w śluzówce odbytu świadczą również takie objawy jak: ostry lub kłujący ból w trakcie i po wypróżnianiu, swędzenie i pieczenie w okolicach odbytu, silne parcie na stolec.

W podobny sposób dają o sobie znać hemoroidy, jednak istnieją pewne różnice. Otóż w przypadku szczeliny ból i krwawienie z odbytu występują zawsze po oddaniu stolca – gdy krwi jest dużo, może pojawić się na papierze toaletowym, w muszli i na bieliźnie. Hemoroidy nie muszą krwawić ani boleć, początkowe stadium manifestuje głównie świąd.

Jeśli odczuwasz wyżej wymienione objawy, nie lekceważ ich i niezwłocznie zgłoś  się do lekarza! Leczenie szczeliny odbytu w świeżej postaci jest łatwiejsze niż w przypadku „starej” i przerośniętej rany.

Ostra i przewlekła szczelina odbytu

Ostra szczelina odbytu to świeża rana (max 3 tygodnie), przy której objawy są najbardziej intensywne. Paradoksalnie silny ból i krwawienie „dobrze rokują”, gdyż leczenie wówczas jest proste i skuteczne. Po kilku dniach następuje złagodzenie objawów, jednak chory może obawiać się bolesnego momentu oddania stolca. Unikanie  defekacji pogarsza sytuację, gdyż wskutek zaparcia stolec staje się twardszy i większy. Wydalanie „przetrzymanej” masy kałowej powoduje rozciąganie i podrażnienie niezagojonej rany – znów pojawia się ból i krwawienie.

Szczelina odbytu z czasem rozszerza się i pogłębia, a skóra wokół niej ulega zgrubieniu. Schorzenie przechodzi w stan przewlekły, który charakteryzuje się występowaniem guzków i brodawek wokół rany. Leczenie szczeliny odbytu w tej postaci może już wymagać zabiegu operacyjnego.

Metody leczenia szczeliny odbytu

Choremu zaleca się dietę wysokobłonnikową, która zapobiega zaparciom i rozmiękcza stolec. Oprócz tego należy robić nasiadówki w ciepłej wodzie i skrupulatnie dbać o higienę odbytu. Zachowawcze leczenie szczeliny odbytu polega również na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i rozluźniających stolec.

Jeśli te metody nie zdadzą egzaminu, lekarz wykonuje zastrzyk z botoksu, który powoduje rozluźnienie mięśni zwieracza i tym samym umożliwia zagojenie rany. Podobny efekt zapewnia regularne stosowanie maści (nitroglicerynowa, z tlenkiem azotu), jednak dotyczy to mniej zaawansowanych przypadków.

Ostateczną metodą leczenia szczeliny odbytu jest zabieg operacyjny polegający na częściowej resekcji zwieracza i przerośniętej struktury tworzącej ranę.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *