Krew w stolcu lub na papierze toaletowym może przerazić nawet te osoby, które stronią od lekarzy i odwiedzają przychodnię jedynie w celu wykonania badań okresowych. Krwawienie widoczne po wypróżnieniu zwykle przypisuje się hemoroidom, jednak nie wolno lekceważyć tego objawu. Sprawdź, jakie schorzenia wywołują krew z odbytu – przyczyny mogą bowiem okazać się znacznie groźniejsze niż sądziłeś.
Krwawienie przy chorobie hemoroidalnej
Hemoroidy to powszechna przypadłość, na którą cierpi co drugi Polak. Jesteś w grupie ryzyka, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, masz problemy z regularnym wypróżnianiem i nie przestrzegasz zdrowej diety. Jak rozpoznać krew przy hemoroidach? Zwykle można ją zauważyć na papierze toaletowym, ewentualnie w misce WC. Pasemka jasnej, żywoczerwonej krwi mogą również oplatać stolec. Zazwyczaj objawy nie są nasilone, występują sporadycznie i szybko ustępują. Oprócz krwi możesz odczuwać ból podczas parcia, świąd okolic odbytu oraz wrażenie niepełnego wypróżnienia. W początkowym stadium choroby hemoroidalnej wystarczy domowe leczenie za pomocą czopków i maści.
Krew z odbytu – przyczyny zagrażające życiu
U większości pacjentów za krwawienie w odbycie odpowiedzialne są stosunkowo niegroźne hemoroidy. Jednak po drugiej stronie bieguna znajduje się inne, wyjątkowo niebezpieczne schorzenie – rak jelita grubego, który dotyczy 3-11% przypadków. Wówczas poza krwią na papierze toaletowym można zaobserwować skrzepy krwi wymieszane z masą kałową oraz ciemnoczerwone stolce. Ponadto chory skarży się również na inne dolegliwości, w tym biegunki na przemian z zaparciami, nietrzymanie gazów, cienkie (ołówkowate) stolce, osłabienie wynikające z niedokrwistości, utratę wagi, nudności i bóle brzucha. Rak jelita grubego to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów, który przez dłuższy czas może nie dawać żadnych oznak – chory najczęściej zauważa jedynie krew z odbytu. Przyczyny onkologiczne to wystarczający powód, by nie lekceważyć żadnego, nawet sporadycznego krwawienia.
Inne przyczyny krwawienia z odbytu
Termin „krew z odbytu” jest jedynie umowny, gdyż do krwawienia może dochodzić na wcześniejszym odcinku przewodu pokarmowego, np. w żołądku, dwunastnicy, jelicie cienkim i grubym lub okrężnicy. Objaw ten może mieć różne nasilenie – od niewidocznej krwi w stolcu, przez plamy krwi w muszli, aż po intensywny krwotok zagrażający życiu. Istnieje wiele innych schorzeń powodujących krew z odbytu – przyczyny te są nieco rzadsze niż choroba hemoroidalna, ale warto wziąć je pod uwagę:
- uchyłki jelita grubego
- stany zapalne, np. choroba Leśniowskiego-Crohna
- zmiany naczyniowe, np. angiodysplazja jelit
- szczelina odbytu
- polipy jelita grubego
- zakażenie pasożytami
Jak widzisz, krwawienie z odbytu nie musi oznaczać hemoroidów, dlatego warto obserwować swój organizm i podczas konsultacji zwrócić lekarzowi uwagę na objawy towarzyszące. Postawienie prawidłowej diagnozy to pierwszy krok do wyleczenia, a w przypadku nowotworów złośliwych – często jedyna szansa na przeżycie.
Be First to Comment