Press "Enter" to skip to content

Przyczyny hemoroidów, czyli od czego powstają żylaki odbytu

Żylaki odbytu to wstydliwy problem, z którym zmaga się mniej więcej 50% populacji. Powszechność tej dolegliwości nie budzi zdziwienia, wziąwszy pod uwagę sposoby jej powstawania. Czynniki wywołujące chorobę hemoroidalną są tak prozaiczne, że nie sposób wyeliminować ich ze swojego życia. Rozwojowi schorzenia sprzyja nawet postęp cywilizacyjny, na szczęście ten sam postęp umożliwia całkowite wyleczenie żylaków odbytu. Jakie są przyczyny hemoroidów? Jak możesz im zapobiegać?

Z czego biorą się żylaki odbytu?

Mimo dość zróżnicowanych czynników wywołujących chorobę hemoroidalną, mechanizm jej powstawania jest podobny. Otóż w wyniku silnego parcia bądź nacisku na dolną część brzucha naczynia żylne odbytu doprowadzają do hemoroidów więcej krwi niż powinny. Przepełnione guzki powiększają się i tracą elastyczność, co utrudnia im opróżnianie się z krwi. W efekcie dochodzi do szeregu powikłań – rozwija się stan zapalny, dochodzi do podrażnień błony śluzowej odbytu, guzki twardnieją i mają skłonność do krwawień. Jeśli przyczyny hemoroidów nie zostaną zniwelowane, a pacjent nie podda się leczeniu, może dojść do bardzo bolesnych zakrzepów, a nawet martwicy tkanek zagrażającej życiu chorego.

Przyczyny hemoroidów

Od czego powstają hemoroidy? Najczęściej wskutek silnego parcia przy próbie oddania dużego i twardego stolca, co ma związek z nieprawidłową dietą i brakiem ruchu. Obok zaparć równie niekorzystne dla hemoroidów są biegunki, gdyż duże masy kałowe „przelatują” przez kanał odbytu bez aktywnego udziału mięśni zwieracza.

Również długotrwałe przyjmowanie pozycji siedzącej powoduje zwiększony nacisk na sploty żylne kanału odbytu, dlatego z hemoroidami często borykają się kierowcy, urzędnicy, osoby pracujące przed komputerem i kolarze.

Przyczyny hemoroidów należy też upatrywać w otyłości, ponieważ duża masa ciała powoduje nadmierne obciążenie żył w dolnej części brzucha.

Na żylaki odbytu narażone są również kobiety w ciąży, co ma związek m.in. z oddziaływaniem progesteronu, skłonnościami do zaparć, uciskiem płodu, mocnym parciem podczas porodu.

Niestety, ale hemoroidy mogą towarzyszyć również cięższym schorzeniom np. marskości wątroby, wadami zastawek żylnych, chorobom serca, nowotworom miednicy.

Jak zapobiegać hemoroidom?

Przyznasz, że niektóre przyczyny hemoroidów są niemożliwe do wyeliminowania. Jednak w pewnych granicach można zapobiegać chorobie lub chociaż spowolnić jej rozwój. Jeśli wyżej wymienione czynniki dotyczą także Ciebie, postaraj się wprowadzić kilka zdrowych nawyków do swojej codzienności. Rób częste przerwy od pozycji siedzącej i wykorzystaj chwilę na rozruszanie się – przespaceruj się, zrób kilka przysiadów. Niech w Twojej diecie nie zabraknie błonnika (owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste) i dużej ilości wody. Zmobilizuj się też do aktywności fizycznej – kup karnet na siłownię, umawiaj się z przyjaciółmi na squasha, zacznij chodzić pieszo do sklepu. Po konsultacji z lekarzem można w ramach profilaktyki przyjmować leki wzmacniające żyły.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *