Press "Enter" to skip to content

Dla kogo będą dobre suplementy z aminokwasami?

Aminokwasy są niezbędne w życiu każdego człowieka. Są podstawowym składnikiem budulcowym naszego organizmu, ponieważ stanowią podstawową strukturę białek w ludzkim ciele. Nie oznacza to jednak, że suplementy z aminokwasami powinni spożywać wszyscy ludzie. Zobaczmy, jaka jest dokładnie rola tych ważnych związków i kto w związku z tym powinien po nie sięgnąć.

Aminokwasy i białka. Rola w organizmie

Jak już wspomnieliśmy, aminokwasy stanowią podstawowy element budulcowy naszych organizmów. To one łączą się w długie łańcuchy, które następnie tworzą białka – makrostruktury, będące podstawowym budulcem każdej tkanki. Oczywiście w pierwszej kolejności każdy z nas myśli o tym, że białka budują nasze mięśnie, jednak to nie jest ich jedyna rola. Równie ważne jest to, że tworzą one powiązane ze sobą struktury w enzymach czy hormonach, które pełnią ważne role regulujące w całym ciele.

Ze względu na te ważne funkcje, jakiekolwiek zaburzenie w ilości aminokwasów może powodować negatywne skutki dla ludzkiego ciała. Zbyt mała ilość aminokwasów może między innymi wpływać na brak odpowiedniej syntezy białek i zaburzenie ich funkcjonowania we wszystkich obszarach.

Aminokwasy a pożywienie

Najważniejszym źródłem składników odżywczych jest oczywiście nasze pożywienie. Zbilansowana, zdrowa dieta dla człowieka obarczonego umiarkowanym wysiłkiem powinna być wystarczająca jako źródło wszystkich składników odżywczych, w tym także aminokwasów. Jak można się łatwo domyślić, najwięcej aminokwasów można znaleźć w spożywanym mięsie.

Jednak dla wielu z nas dieta to za mało. Nie mamy czasu na zdrowe, zbilansowane posiłki, na ich przygotowywanie w domu czy też wybieranie dobrych restauracji. Często w zamian za to sięgamy po substytuty, takie jak posiłki w pudełkach i folii czy fast foody. W wielu przypadkach dania gotowe nie mają prawidłowego dla nas składu. Jest w nich zbyt wiele cukru (czy szerzej mówiąc: węglowodanów) i tłuszczu, a zbyt mało wartościowych składników, takich jak aminokwasy czy witaminy.

Również osoby prowadzące zdrowy tryb życia mogą być w pewnych momentach narażone na spadek poziomu aminokwasów. Wystarczy, że podejmą się wyzwań przekraczających ich siły, by wpadli w pułapkę przepracowania, nadmiaru aktywności, braku regeneracji i zbyt niskiego poziomu składników niezbędnych do jej zaistnienia.

Kto zatem powinien przyjmować aminokwasy?

Jak łatwo zgadnąć, skoro aminokwasy są nam niezbędne do regeneracji i stanowią podstawowy składnik białek znajdujących się w mięśniach, na sam początek muszą po nie sięgnąć osoby bardzo aktywne fizycznie. Zawodowi sportowcy czy amatorzy, będący fanami sportów, zawsze powinni uzupełniać ich poziom, aby nie pozostawić swojego ciała z niedoborami. Dzięki temu będą regenerować się szybciej i zaobserwują właściwy przyrost masy mięśniowej.

Jednak w wielu sytuacjach po aminokwasy powinny sięgnąć także osoby, które wykonują umiarkowane ćwiczenia, ale zamiast tego przeżywają silny stres bądź wydajnie pracują umysłowo. W takich przypadkach również obecność aminokwasów i jak największy poziom białek będą korzystne, ponieważ poprawią funkcjonowanie ich innych układów, w tym mózgu czy układu odpornościowego.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *