Soczewki kontaktowe zrewolucjonizowały świat optyki. Dzięki nim osoby, które przez wiele lat nosiły nieporęczne okulary, mogły w końcu się ich pozbyć, zamieniając je na zupełnie niewidoczne soczewki. Dużą ulgę odczuli również sportowcy, którzy dzięki nim mogą bez żadnych ograniczeń oddawać się ulubionym sportom, bez obaw o bezpieczeństwo. Ogromna popularność soczewek sprawiła, że na rynku dostępnych jest ich bardzo wiele rodzajów – można je podzielić ze względu na czas noszenia, tryb noszenia, materiał, z jakiego zostały wykonane oraz ich przeznaczenie.
Podział soczewek ze względu na materiał
Soczewki mogą być wykonane ze szkła organicznego, inaczej PMMA. Charakteryzują się wtedy dobrą przepuszczalnością tlenu, ale wysoką sztywnością. Nie są aż tak komfortowe w porównaniu do soczewek miękkich i dlatego cieszą się mniejszą popularnością.
Soczewki miękkie wyróżniają się wysoką przepuszczalnością tlenu i produkowane są z komfortowych, miękkich materiałów. Modele hydrożelowe są delikatne i niemal niewyczuwalne na oku. Natomiast modele silikonowo-hydrożelowe lepiej przepuszczają tlen, ale są nieco sztywniejsze – głównie przez zawartość materiałów hydrożelowych.
Podział soczewek ze względu na zastosowanie i czas noszenia.
Soczewki Warszawa zazwyczaj pełnią funkcję korekcyjną, czyli służą do wyrównywania wad wzroku i tym samym zwiększenia komfortu życia pacjentów. Wyróżnić można soczewki sferyczne służące do korekcji dalekowzroczności i krótkowzroczności, toryczne dla osób cierpiących na astygmatyzm oraz multifocalne dedykowane do korekcji starczowzroczności. Ich innym rodzajem są modele kosmetyczne, które stosuje się do zmiany koloru tęczówki oka. Wyróżnić można też soczewki lecznicze – najczęściej przyjmują one formę opatrunków lub nośników leków.
Soczewki można podzielić ze względu na tryb noszenia. Jedne z najpopularniejszych, czyli dziennie noszone są przez 6 do 14 godzin w ciągu doby. Modele elastyczne mogą być noszone przez kilka dni bez przerwy, natomiast ciągłe – przeznaczone są do stosowania bez przerwy w dzień i w nocy nawet przez okres 30 dni.
Soczewki mogą też być jednorazowego użytku i należy je wyrzucić po zdjęciu z oka. Są najzdrowszym i najbardziej higienicznym rozwiązaniem. Poleca się je osobom o wrażliwych oczach, skłonnych do alergii – zapewniają wysoki komfort użytkowania. Modele wielokrotnego użytku mogą być dwutygodniowe, miesięczne lub trzymiesięczne. Wymagają pielęgnacji i dezynfekcji. Po czasie określonym przez producenta należy je wyrzucić. Najstarszą grupą soczewek miękkich są konwencjonalne, czyli roczne. Dzięki temu, że wykonane są z tradycyjnych hydrożelowych materiałów, mogą być noszone aż przez okres 12 miesięcy.
Be First to Comment