Press "Enter" to skip to content

Hemoroidy po porodzie. Profilaktyka i leczenie

Ciąża może powodować wiele nieprzyjemnych lub wstydliwych dolegliwości, a jedną z nich są hemoroidy po porodzie. Ich inna nazwa to żylaki odbytu. Powstają w wyniku rozciągnięcia się guzków krwawniczych, które wyściełają ściany jelita grubego, zapobiegając niekontrolowanemu wydostawaniu się gazów i kału. Guzki wypełniają się krwią, ale w przypadku pojawienia się choroby hemoroidalnej, zaczynają się rozciągać i krwi jest w nich zbyt wiele. Stopniowo zaczynają sięgać do samego odbytu, a w końcu także wychodzić na zewnątrz.

Skąd biorą się hemoroidy po porodzie?

Niestety ciąża sprzyja hemoroidom na wiele sposobów. Jedną z głównych przyczyn rozwoju żylaków odbytu są zaparcia. Zmiany w diecie, mniejsza dawka ruchu i ucisk powiększającej się macicy na inne narządy sprawiają, że zaparcia mogą pojawiać się częściej. Duży wysiłek przy wypróżnianiu oraz ucisk zalegających mas sprawiają, że guzki krwawnicze ulegają rozciągnięciu. Hemoroidy po porodzie pojawiają się również dlatego, że zmiany hormonalne powodują osłabienie ścian naczyń krwionośnych, więc guzki łatwiej się rozciągają.

Hemoroidom sprzyja też siedzący tryb życia, tymczasem wiele kobiet w ciąży rezygnuje z aktywności fizycznej, spędzając całe dnie w domu – w fotelu, w łóżku lub na kanapie. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej również zwiększa szansę na rozwój tej choroby.

Ponadto hemoroidy mogą pojawić się podczas samego porodu, w wyniku silnego parcia. Częściej obserwuje się żylaki odbytu właśnie u kobiet rodzących w sposób naturalny.

Co robić, by po porodzie nie pojawiły się hemoroidy?

Jeśli chcesz uniknąć tej wstydliwej dolegliwości, możesz zminimalizować ryzyko pojawienia się hemoroidów po porodzie. W jaki sposób to zrobić? Oto kilka skutecznych metod:

  • unikaj długotrwałego siedzenia i postaraj się dodać do planu dnia dawkę ruchu – wystarczy półgodzinny spacer
  • pij dużo wody – minimum 1 litr na każde 30 kg masy ciała, dzięki temu zaparcia nie będą powstawać tak łatwo
  • jedz warzywa bogate w błonnik – błonnik również minimalizuje ryzyko zaparć
  • unikaj produktów mogących powodować zaparcia – przede wszystkim czekolady

Hemoroidom sprzyja także długotrwałe przesiadywanie na sedesie, więc jeśli masz nawyk spędzania kilkunastu minut w toalecie bez szczególnego powodu, staraj się skrócić ten czas. (Ale nie kosztem silnego parcia, by przyspieszyć wypróżnianie!).

Zacznij leczenie jak najszybciej

To prawda, że hemoroidy po porodzie są dolegliwością bardzo krępująca, ale nie warto zwlekać z podjęciem leczenia i wizytą u lekarza. Jeśli nie podejmiesz odpowiednich działań, choroba będzie się rozwijać i doprowadzi do jeszcze bardziej wstydliwych dolegliwości. Mocno rozwinięte hemoroidy przez cały czas pozostają na zewnątrz odbytu i stają się powodem silnego bólu podczas chodzenia oraz siedzenia – w konsekwencji często niezbędny okazuje się zabieg chirurgiczny. Natomiast leczenie w początkowych stadium pozwala na cofnięcie objawów choroby.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *