Press "Enter" to skip to content

Hemoroidy odbytu – objawy

Hemoroidy odbytu są powszechnym schorzeniem. Szacuje się, że cierpi z ich powodu nawet połowa Polaków po 50 roku życia. Nie jest to przypadek – hemoroidom sprzyja długie siedzenie, brak ruchu i niezdrowe jedzenie, czyli dokładnie to, co większość z nas robi na co dzień. Hemoroidy mogą pojawić się również u kobiet w ciąży lub po porodzie. Dotykają też często przedstawicieli niektórych grup sportowców, przede wszystkim kolarzy i jeźdźców konnych. Z kolei wśród zawodów, duże ryzyko rozwoju choroby hemoroidalnej występuje u pracowników biurowych oraz kierowców.

Zastanawiasz się, czy masz hemoroidy odbytu – objawy tej choroby są zdecydowanie nieprzyjemne i dość łatwe do rozpoznania.

Objawy choroby hemoroidalnej

Hemoroidy rozwijają się stopniowo. Chorobę można podzielić na cztery etapy:

  1. Hemoroidy wewnętrzne – powiększone guzki krwawnicze odbytu.
  2. Hemoroidy wychodzące na zewnątrz podczas wydalania i samoczynnie chowające się do wewnątrz.
  3. Hemoroidy wychodzące na zewnątrz podczas wydalania, nie ustępujące samodzielnie – można je wprowadzić palcem do wewnątrz.
  4. Hemoroidy zewnętrzne – guzki krwawnicze są stale widoczne na zewnątrz i nie da się ich wprowadzić do wewnątrz odbytu.

Jeśli chodzi o mało rozwinięte hemoroidy odbytu, objawy są niewidoczne, ale wciąż nieprzyjemne dla chorego. Osoba z hemoroidami może odczuwać silne pieczenie i swędzenie odbytu. Charakterystyczne jest także poczucie niepełnego wypróżnienia po zakończonym wydalaniu. Oznaką hemoroidów mogą być także ślady śluzu na bieliźnie oraz niewielkie pasemka krwi na papierze toaletowym. Krew może też znajdować się na kale.

W przypadku hemoroidów silne krwawienia zdarzają się rzadko, choć również są prawdopodobne. Widoczna krew przy hemoroidach ma jasno-czerwony kolor. Warto zwrócić uwagę na barwę, ponieważ ciemniejsza krew z reguły świadczy o innych chorobach, w tym również nowotworach jelit.

Kiedy pojawiają się zewnętrzne hemoroidy odbytu, objawy zaczynają być bardziej bolesne. Najpierw osoba dotknięta chorobą może wyczuwać powiększone hemoroidy podczas podcierania. Mają one postać sinych guzków. Największe problemy zaczynają się wtedy, gdy owe guzki nie chcą samoczynnie się chować. Tak rozwinięte hemoroidy może sprawić wiele bólu podczas siadania czy chodzenia. Z tego powodu zaawansowana choroba hemoroidalna jest z reguły leczona zabiegowo lub operacyjnie.

Jak zapobiegać hemoroidom?

Jeżeli zauważyłeś u siebie pierwsze objawy hemoroidów odbytu, masz jeszcze czas, by przeciwdziałać rozwojowi choroby. W jaki sposób nie dopuścić do pogłębienia problemu? Przede wszystkim postaraj się zredukować ilość czasu, który spędzasz w pozycji siedzącej. Dobrym pomysłem jest stanie w autobusach i tramwajach zamiast siedzenia lub pokonywanie drogi pieszo. Wypoczynek na kanapie również warto zastąpić spacerem albo joggingiem czy też ćwiczeniami aerobowymi – dodatkowa porcja zdrowego ruchu (bez przesilania się) pomoże w pozbyciu się problemu.

W profilaktyce hemoroidów kluczowa jest także dieta. Staraj się pić dużo wody i dodaj do pożywienia większą ilość produktów zawierających błonnik, a więc przede wszystkim warzyw.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *