Press "Enter" to skip to content

Co to są hemoroidy? Poznaj źródło palącego problemu

Czy zdarzyło Ci się usłyszeć w dzieciństwie od mamy lub babci, że siedzenie na chłodnym betonie skutkuje „dostaniem wilka”? Jeśli tak, być może dorosłym chodziło wówczas o hemoroidy, które stanowią dość powszechne schorzenie dotykające ok. 50% Polaków. Początki tej dolegliwości nie są bolesne ani widoczne gołym okiem, toteż łatwo je zlekceważyć. Niestety, bez profilaktyki i zmiany stylu życia choroba hemoroidalna może rozwijać się w najlepsze, powodując coraz poważniejsze objawy. Jeśli zatem często odczuwasz dyskomfort w toalecie i piekący ból podczas siedzenia, warto poznać możliwą przyczynę tego problemu. Co to są hemoroidy i kto jest narażony na rozwój choroby hemoroidalnej?

Czym są hemoroidy?

Na początek małe sprostowanie. Choć w aptekach znajdziesz mnóstwo „leków na hemoroidy”, tak naprawdę taka jednostka chorobowa nie istnieje. Hemoroidy ma każdy człowiek, bez względu na wiek, płeć czy tryb życia. To ciała jamiste wypełnione krwią, które są zlokalizowane w dolnej części odbytnicy i kanale odbytu. Wbrew powszechnej opinii, w stanie fizjologicznym (prawidłowym) nie powodują świądu, bólu czy krwawień.

Zadaniem hemoroidów jest powstrzymanie niekontrolowanego wycieku stolca i gazów – wraz ze zwieraczem odbytu odpowiadają za utrzymanie szczelności odbytu. Tworzą system małych poduszeczek, które opróżniają się z krwi wówczas, gdy zwieracz rozluźnia się przy parciu na stolec. Puste poduszeczki umożliwiają swobodne odprowadzenie kału, dlatego poza wizytami w toalecie powinny  być wypełnione krwią.

Już wiesz, co to są hemoroidy i jak widzisz, pełnią one istotną funkcję w organizmie. W takim razie dlaczego co drugi Polak skarży się na świąd i ból podczas wypróżniania?

Co to jest choroba hemoroidalna?

„Toaletowy” problem powstaje, gdy hemoroidy ulegają rozciągnięciu. Przerośnięte guzki wypełniają się większą ilością krwi, która nie jest w stanie odpłynąć podczas parcia na stolec. Zastała krew powoduje stan zapalny w hemoroidach i odbycie, co z kolei jest przyczyną dolegliwości hemoroidalnych – świądu i bólu, a z czasem krwawień i popuszczania kału.

O ile w początkowych stadiach choroby hemoroidy nie są widoczne na zewnątrz, o tyle w stopniu III wypadają podczas wypróżniania i wymagają samodzielnego „wepchnięcia” z powrotem do odbytu. W stadium IV guzki mają tendencję do zakrzepów i obrzęków, ponadto nie można ich odprowadzić do anatomicznej pozycji.

Kto jest szczególnie narażony na hemoroidy?

Odpowiadając na pytanie, co to są hemoroidy, trzeba wspomnieć o czynnikach sprzyjających rozwojowi tego schorzenia. Choroba hemoroidalna może dotknąć nawet młodych ludzi, a zwłaszcza osoby prowadzące siedzący tryb życia. To „ryzyko zawodowe” kierowców, pracowników biurowych, informatyków, osób pracujących przy komputerze, dżokejów i kolarzy. Na chorobę hemoroidalną są narażone również kobiety w ciąży, seniorzy i osoby otyłe. Rozwojowi choroby sprzyjają również dieta uboga w błonnik i płyny (ułatwiają wypróżnianie), długie nasiadówki w toalecie, środki przeczyszczające, a także seks analny.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *