Press "Enter" to skip to content

Hemoroidy u mężczyzn. Przyczyny, objawy i leczenie

Hemoroidy kojarzone są głownie z chorobą starszych ludzi, ale według statystyk nawet co druga osoba po 50-tce może się zmagać z tą wstydliwą przypadłością. Problem ten coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Hemoroidy u mężczyzn i kobiet występują z podobną częstotliwością, choć u pań często są związane z ciążą lub trudnym porodem. A skąd biorą się u płci męskiej? I jak z nimi walczyć?

Pierwsze objawy hemoroidów

Bez względu na płeć i wiek, hemoroidy są na tyle specyficzną dolegliwością, że wiele osób zwleka z pójściem do lekarza. To błąd. Leczenie hemoroidów jest skuteczniejsze, gdy pacjent stosuje się do zaleceń specjalisty. Poza tym hemoroidy u mężczyzn (ale u kobiet również) można łatwo pomylić z innymi poważnymi chorobami, np. rakiem jelita grubego. Profesjonalna diagnoza potwierdzi, czy masz do czynienia faktycznie z guzkami krwawniczymi, czy jest to groźniejsza przypadłość.

Kiedy należy wybrać się do lekarza? Pierwsze objawy hemoroidów to:

  • swędzenie i pieczenie odbytu
  • niewielkie krwawienia z odbytu
  • ślady jasnej krwi widoczne na papierze toaletowym
  • pasemka śluzu widoczne na bieliźnie i kale
  • uczucie niepełnego wypróżnienia

Aby zbadać tę część ciała, należy odwiedzić proktologa.

Wraz z rozwojem choroby mogą pojawić się także dolegliwości bólowe oraz hemoroidy zewnętrzne. Nieleczone hemoroidy powiększają się i z czasem zaczynają wystawać na zewnątrz. Najpierw czasowo po wydalaniu, samoczynnie chowając się do środka. Następnie pozostają na zewnątrz na stałe i nie dają się odprowadzić ręcznie. Przy tak zaawansowanej chorobie niezbędne może okazać się chirurgiczne usunięcie hemoroidów.

Przyczyny hemoroidów u mężczyzn

Można by zaryzykować stwierdzenie, że hemoroidy to choroba cywilizacyjna – u wielu osób powstają w wyniku niewłaściwego stylu życia. Hemoroidy u mężczyzn są często związane z siedzącym trybem pracy. Spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej sprzyja rozwojowi żylaków odbytu, podobnie jak brak aktywności fizycznej. Niektóre rodzaje sportu również zwiększają ryzyko powstania hemoroidów. Dotyczy to kolarstwa, jeździectwa oraz sportów wyczynowych.

Jedną z głównych przyczyn hemoroidów u mężczyzn jest także nieodpowiednia dieta. Najczęstsze „grzechy” w tej kwestii to picie zbyt małych ilości wody oraz spożywanie niedostatecznie wielu warzyw. Zarówno woda, jak i warzywa (zwłaszcza te bogate w błonnik) wspomagają trawienie i nie pozwalają na występowanie zaparć. Tymczasem to właśnie zaparcia prowadzą do powiększania się guzków krwawniczych i rozwoju choroby hemoroidalnej.

Wśród innych przyczyn, warto wymienić zły nawyk przesiadywania na toalecie, np. ze smartfonem lub gazetą. Hemoroidy u mężczyzn (jak i u kobiet) mogą pojawić się także w wyniku seksu analnego.

Jeśli zauważyłeś u siebie pierwsze objawy choroby, idź do lekarza i staraj się zmienić niezdrowe nawyki. W początkowym stadium choroby, hemoroidy mogą się cofnąć. Jeśli natomiast żylaki są już mocno rozwinięte, pomocne w leczeniu mogą okazać się leki dostępne w aptekach bez recepty – są to maści, czopki, kremy lub leki doustne. Wiele osób z bolącymi hemoroidami stosuje też nasiadówki z kory dębu.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *