Press "Enter" to skip to content

Od czego powstają hemoroidy?

Hemoroidy ma każdy człowiek. To drobne „poduszeczki” wypełnione krwią, które razem z odbytem uszczelniają końcowy odcinek jelit i nie pozwalają, by kał i gazy wydostawały się na zewnątrz. Podczas wypróżniania, krew odpływa z hemoroidów. Niestety nie zawsze tak się dzieje – jeżeli odpływ jest niemożliwy, hemoroidy są przepełnione krwią i zaczynają się powiększać. W ten sposób rozwija się choroba hemoroidalna – pojawia się stan zapalny samych guzków krwawniczych (to inna nazwa hemoroidów), jak i splotów żylnych. Tak wygląda przyczyna na poziomie anatomicznym. A od czego powstają hemoroidy w praktyce? Jak ich unikać?

Hemoroidy i tryb życia

Rozwój choroby hemoroidalnej jest ściśle związany ze stylem życia. Hemoroidom sprzyja przede wszystkim wielogodzinne siedzenie i brak ruchu. Jeżeli spędzasz dużo czasu przed komputerem lub w fotelu auta, ryzyko rozwoju choroby jest znacznie większe. Na hemoroidy często cierpią pracownicy biurowi oraz kierowcy. Jednak sporty, które wymagają siedzenia, np. kolarstwo i jeździectwo, również mogą powodować rozwój hemoroidów. Ponadto hemoroidy częściej pojawiają się u osób otyłych.

Jaki z tego wniosek? Aby unikać choroby hemoroidalnej warto codziennie się ruszać. Jeżeli nie przepadasz za aktywnym spędzaniem czasu wolnego, staraj się przynajmniej wygospodarować 30-40 minut na spacer. Dobrym pomysłem jest też bieganie oraz sporty aerobowe. Osoby, u których hemoroidy już się rozwinęły, powinny natomiast uważać na sporty siłowe – nadmierny wysiłek może pogorszyć stan chorego (dotyczy to również wyczynowego biegania, np. maratonów).

Oprócz siedzącego trybu pracy (i wypoczynku), chorobę może też powodować nieodpowiednia dieta. Od czego powstają hemoroidy? Przede wszystkim od zbyt ciężkiej pracy jelit, które dostają za mało błonnika. Aby ułatwić jelitom wykonywanie swojej funkcji, sięgaj po większe ilości warzyw oraz pieczywo razowe. Bardzo ważne jest także nawodnienie.

Co ważne, zmiana przyzwyczajeń żywieniowych i wprowadzenie do planu dnia aktywności sportowej mogą nie tylko zapobiec powstawaniu choroby, ale również cofnąć jej objawy. Dotyczy to początkowych faz rozwoju choroby. Jeżeli hemoroidy zaczynają Ci dokuczać, spożywanie błonnika i odrobina ruchu mogą zniwelować nieprzyjemne doświadczenia.

Inne przyczyny hemoroidów

Niestety nie na wszystkie przyczyny rozwoju żylaków odbytu mamy wpływ. Od czego powstają hemoroidy? Jednym z często spotykanych powodów jest ucisk płodu na jelita. Kobiety mogą też zmagać się z hemoroidami powstałymi w trakcie porodu – w taki wypadku jednak zwykle łatwo się je wyleczyć. Ponadto hemoroidy mogą dokuczać osobom, które przeszły operacje okolic odbytu lub krocza.

Jeśli wiesz, że ktoś z członków Twojej biologicznej rodziny cierpi na hemoroidy, to również nie mamy dla Ciebie dobrych wieści – niektórzy specjaliści mówią o genetycznej skłonności do hemoroidów. W takim wypadku szczególnie zalecamy działania profilaktyczne, by nie dopuścić do rozwoju choroby.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *