Press "Enter" to skip to content

Czym są hemoroidy wewnętrzne?

Hemoroidy są przez wielu ludzi kojarzone z guzkami krwawniczymi wystającymi z odbytu. Ten nieprzyjemny widok jest również źródłem dolegliwości bólowych. Guzki trwale znajdujące się poza odbytem są wynikiem choroby, która rozpoczyna się znacznie wcześniej. Osoby zmagające się z widocznymi hemoroidami, najpierw mają hemoroidy wewnętrzne, które są pierwszym etapem rozwoju żylaków odbytu. Brak leczenia i kontynuowanie nawyków będących przyczyną złego stanu sprawia, że z czasem pojawiają się hemoroidy zewnętrzne.

Jak rozpoznać hemoroidy wewnętrzne?

Hemoroidy zewnętrzne łatwo rozpoznać, gdyż są one widoczne gołym okiem lub odczuwalne przez pacjenta podczas podcierania. Natomiast osoby, u których powstały hemoroidy wewnętrzne mogą nie zadawać sobie sprawy z problemu. Jakie są pierwsze objawy choroby?

Hemoroidy zaczynają doskwierać poprzez uczucie swędzenia i pieczenie w odbycie. Często dyskomfort jest na tyle duży, że pacjentowi trudno powstrzymać się od drapania, co podrażnia odbyt. Konsekwencją hemoroidów wewnętrznych jest także uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca. Może ono prowadzić do prób silnego parcia i pogorszenia stanu chorobowego.

Hemoroidy wewnętrzne mogą też napędzić nieco strachu chorym, gdy ci zauważą ślady krwi na papierze lub w stolcu. W przypadku choroby hemoroidalnej krew ma jasny kolor a krwawienie przeważnie nie jest obfite. Ponadto zdarzają się bóle odbytu podczas wypróżniania lub wykonywania codziennych czynności. Powodem jest zakrzepnięty guzek krwawniczy.

Wśród częstych objawów hemoroidów wymienić należy także większe wydzielanie śluzu z odbytu, co sprawia, że jego pasma pojawiają się na bieliźnie lub w kale.

Jak leczyć hemoroidy wewnętrzne?

Na szczęście hemoroidy wewnętrzne nie są powodem do paniki. Jest to wczesny etap rozwoju choroby, a nieprzyjemnych dolegliwości można się pozbyć zmieniając nawyki żywieniowe i zwiększając codzienną aktywność fizyczną.

Po pojawieniu się dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalistą od badania odbytu jest proktolog. Metodą per rectum lekarz potwierdzi obecność wewnętrznych żylaków odbytu. Profesjonalna diagnoza jest ważna, ponieważ podobne objawy mogą towarzyszyć znacznie groźniejszym chorobom.

Pacjentom cierpiącym na hemoroidy wewnętrzne poleca się przede wszystkim:

  • picie większych ilości wody, najlepiej minimum litr na 30 kg masy ciała
  • spożywanie dużej ilości warzyw i owoców bogatych w błonnik
  • aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności minimum 3-4 razy w tygodniu
  • unikanie pozycji siedzącej przez wiele godzin

Stosowanie się do tych zaleceń sprawia, że objawy choroby ustępują. Zdrowe nawyki warto wprowadzić jak najwcześniej, gdyż leczenie jest tym łatwiejsze im szybciej zostaje podjęte.

Hemoroidy wewnętrzne nie wymagają sięgania po środki farmakologiczne. Niemniej, dla złagodzenia bólu i zmniejszenia stanu zapalnego można dodatkowo sięgnąć po kremy, maści lub czopki na hemoroidy sprzedawane w aptece bez recepty. Łatwo dostępne są także tabletki na hemoroidy.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *