Press "Enter" to skip to content

Objawy hemoroidów w ciąży

Ciąża zmienia funkcjonowanie organizmu kobiety na wielu poziomach, co sprzyja powstawaniu niektórych dolegliwości. Jedną z nich są hemoroidy. Żylaki odbytu często występują u ciężarnych pań, mogą też powstawać w trakcie trudnego porodu i utrzymywać się po przyjściu dziecka na świat. Jakie są objawy hemoroidów w ciąży? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Hemoroidy w ciąży – pierwsze objawy

Hemoroidy to inaczej guzki krwawnicze znajdujące się w końcowych odcinku jelita grubego. Razem z mięśniami zwieraczy są one odpowiedzialne za uszczelnienie jelit. Choroba hemoroidalna polega na rozciągnięciu hemoroidów, co sprawia, że z czasem zaczynają utrudniać wydalanie i powodują dolegliwości bólowe. W zaawansowanym stadium, hemoroidy wystają na zewnątrz odbytu i nie da się ich odprowadzić do środka.

Pierwsze objawy hemoroidów w ciąży pojawiają się jednak na długo zanim hemoroidy zaczną wychodzić. To oznacza, że pacjentka ma czas, by zadbać o dietę oraz codzienną aktywność i nie dopuścić do rozwoju choroby.

Na początku hemoroidy dają o sobie znać w następujący sposób:

  • pacjentka odczuwa swędzenie i pieczenie odbytu
  • na papierze toaletowym widoczne są niewielkie ślady jasnej krwi
  • po zakończonej wizycie w toalecie pacjentka ma poczucie niepełnego wypróżnienia

Może też pojawić się ból w trakcie wypróżniania (lub także podczas wykonywania innych czynności). Po zauważeniu takich objawów, należy skonsultować się z lekarzem. W zdecydowanej większości przypadków specjalista potwierdzi powstawanie żylaków odbytu, jednak zdarza się, że podobne objawy towarzyszą innym chorobom, w tym również nowotworom.

Ponadto, lekarz podpowie w jaki sposób leczyć hemoroidy w ciąży w sposób bezpieczny dla dziecka. Terapia (zarówno w ciąży, jak i wśród pozostałych pacjentów) polega na spożywaniu większych ilości warzyw bogatych w błonnik, częstszym piciu wody oraz zwiększeniu codziennej aktywności fizycznej. W sklepach dostępne są także maści, kremy, czopki i tabletki na hemoroidy, jednak kobiety ciężarne muszą skonsultować ich stosowanie z lekarzem.

Zaawansowana choroba hemoroidalna

Hemoroidy to wstydliwa dolegliwość, ale zdecydowanie warto przełamać opór przed wizytą u lekarza. Rozwijająca się choroba staje się bardzo nieprzyjemna i może być źródłem dotkliwego bólu. W pierwszej fazie, hemoroidy stale pozostają wewnątrz odbytu, są widoczne jedynie podczas badania. Objawy w hemoroidów w ciąży w drugim etapie choroby to guzki wyczuwalne i widoczne na zewnątrz po wydalaniu, następnie chowające się samoczynnie do wewnątrz. Jeśli choroba nadal nie jest leczona w tym stadium, guzki zaczynają wystawać na zewnątrz, choć możliwe jest ich manualne schowanie do środka odbytu. Na najbardziej zaawansowanym etapie, objawy hemoroidów w ciąży to guzki stale znajdujące się na zewnątrz odbytu, boleśnie doskwierające podczas siedzenia i chodzenia.

Nie warto liczyć na to, że choroba sama ustąpi. Walka z niewielkimi hemoroidami nie jest trudna, a wczesne leczenie pozwala na całkowite cofnięcie się objawów.

 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *