Press "Enter" to skip to content

Hemoroidy zewnętrzne odbytu. Objawy i leczenie

Czym są hemoroidy zewnętrzne odbytu? To etap rozwoju choroby hemoroidalnej – konsekwencja nieleczonych hemoroidów wewnętrznych. Stopień zaawansowania żylaków odbytu opisuje skala Parksa. Wyróżnia ona cztery etapy:

  1. Hemoroidy widoczne w świetle kanału odbytu, nie wydobywające się na zewnątrz.
  2. Hemoroidy wychodzące z odbytu w wyniku parcia i samoczynnie chowające się do wewnątrz.
  3. Hemoroidy wychodzące i pozostające na zewnątrz, które jednak można ręcznie wprowadzić do kanału odbytu.
  4. Hemoroidy znajdujące się na zewnątrz, nie dające się schować nawet manualnie.

Ostatnie dwa stopnie to właśnie hemoroidy zewnętrzne odbytu. Pierwsze dwa z kolei nazywane są hemoroidami wewnętrznymi.

Pierwsze objawy hemoroidów

Jak rozpoznać problemy z hemoroidami? Pierwsze objawy to intensywne pieczenie i swędzenie odbytu oraz ślady śluzu pozostające na bieliźnie. Często chorzy zauważają także niewielkie krwawienia – pasemka krwi są widoczne na papierze toaletowym. Krew w przypadku hemoroidów ma jasne zabarwienie. Natomiast ciemna krew może świadczyć o dużo poważniejszych problemach zdrowotnych. Charakterystycznym objawem hemoroidów jest też poczucie niepełnego wypróżnienia.

Jeżeli pacjent ignoruje te objawy, choroba się rozwija i z czasem pojawiają się hemoroidy zewnętrzne odbytu. Są one widoczne na zewnątrz kanału odbytu oraz odczuwalne podczas mycia i podcierania. Mogą powodować duży dyskomfort w trakcie siedzenia, chodzenia czy jazdy na rowerze.

Po zauważaniu u siebie opisanych objawów należy zgłosić się do lekarza, który potwierdzi pojawienie się hemoroidów i zaleci odpowiednie leczenie.

Leczenie hemoroidów zewnętrznych

Dobra wiadomość dla pacjentów jest taka, że hemoroidy zewnętrzne odbytu można skutecznie leczyć. Aby żylaki ustąpiły, należy przede wszystkim zmienić niezdrowe nawyki żywieniowe. W leczeniu hemoroidów kluczowe są takie czynniki, jak:

  • ilość spożywanego błonnika
  • obecność w diecie produktów zapierających
  • ilość spożywanej wody
  • aktywność fizyczna

Hemoroidy cofną się, jeżeli pacjent zadba o to, by nie doprowadzać do zaparć. Szczególne znaczenie mają tu warzywa bogate w błonnik. Codziennie warto zjeść minimum 400 gramów warzyw. Jeżeli zmiana diety nie pomaga, warto sięgnąć po suplementy błonnika dostępne w aptekach.

Zewnętrzne hemoroidy odbytu przestaną dokuczać również, gdy zadbamy o picie odpowiednich ilości wody każdego dnia. Minimum to 2-2,5 litra. Ponadto z diety należy usunąć produkty mogące powodować zaparcia, takie, jak ryż czy czekolada.

Znaczącym elementem kuracji jest także zmniejszenie ilości godzin spędzonych w pozycji siedzącej i poprawienie krążenia w okolicy odbytu za pomocą prostych ćwiczeń, takich jak spacery, jogging czy nordic walking.

Jeżeli hemoroidy zewnętrzne powodują silny ból, chory może pomóc sobie za pomocą maści lub kremów dostępnych w aptece bez recepty. W trudnych przypadkach stosuje się także zabiegowe usuwanie hemoroidów, a przy szczególnie mocno rozwiniętej chorobie lub współwystępowaniu innych schorzeń możliwe jest leczenie operacyjne.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *