Press "Enter" to skip to content

Hemoroidy wypadające. Czym są?

Hemoroidy są powszechnym schorzeniem. Szczególnie często pojawiają się u osób po pięćdziesiątym roku życia oraz u kobiet w ciąży. Rozwojowi hemoroidów sprzyja także siedzący tryb życia i niezdrowa dieta prowadząca do zaparć. Szczególnie dokuczliwe mogą być hemoroidy wypadające. Co to takiego?

Co to są hemoroidy wypadające?

Choroba hemoroidalna rozwija się stopniowo, a hemoroidy wypadające świadczą o jej zaawansowaniu. Kolejne etapy opisuje skala Parksa:

  • I stopień – guzki są widoczne w świetle kanału odbytu, ale nie wychodzą na zewnątrz
  • II stopień – guzki wychodzą na zewnątrz podczas oddawania stolca, mogą być wyczuwalne podczas podcierania, jednak samoczynnie wracają do wnętrza kanału
  • III stopień – guzki wypadają na zewnątrz i można je odprowadzić ręcznie do kanału odbytu (nie powracają samoczynnie)
  • IV stopień – guzki trwale znajdują się na zewnątrz, a ich odprowadzenie do wnętrza kanału nie jest możliwe

Pierwsze dwa etapy określa się mianem hemoroidów wewnętrznych, natomiast dwa ostatnie to hemoroidy wypadające, czyli zewnętrzne. Hemoroidy wypadające nie są więc osobnym schorzeniem, ale kolejnym etapem rozwoju hemoroidów.

Jak leczyć hemoroidy zewnętrzne?

Zarówno leczenie, jak i profilaktyka hemoroidów wyglądają podobnie. Niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, należy zadbać o odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. Co powinno znaleźć się w jadłospisie osoby zmagającej się z wypadającymi hemoroidami? Przede wszystkim duże ilości błonnika. Najlepiej dostarczać go wraz z warzywami, a jeśli z jakiegoś powodu jest to utrudnione, dobrym rozwiązaniem są suplementy z błonnikiem dostępne w aptece. Jednocześnie należy unikać wszelkich produktów mogących powodować zaparcia. Pokarmami zapierającymi są np. ryż oraz kakao (a co za tym idzie wszelkie czekolady).

Dieta antyhemoroidowa musi zawierać także duże ilości wody. Zazwyczaj zaleca się 1 litr na każde 30 kg masy ciała lub przynajmniej 2-2,5 litra na dobę. Jeśli mimo zmian w diecie zaparcia nadal będą się pojawiać, można zastosować środki zmiękczające stolec.

W walce z hemoroidami bardzo ważna jest również aktywność fizyczna i zmniejszenie ilości godzin spędzanych w pozycji siedzącej. Zaleca się regularne spacery, bieganie, lekki aerobik lub nordic walking. Dodatkowo warto zastosować ćwiczenia polegające na napisaniu mięśni krocza i odbytu – kilka razy dziennie. Przy ćwiczeniach tych należy wykonywać taki wysiłek, jak przy powstrzymywaniu strumienia moczu.

Jeśli choroba hemoroidalna jest bardzo zaawansowana, konieczne może okazać się zabiegowe usunięcie guzków krwawniczych. Jest wiele metod pozwalających na pozbycie się najbardziej problematycznych hemoroidów. Należą do nich m.in.: diatermia jednobiegunowa wykorzystująca prąd niskonapięciowy lub metoda Barrona, polegająca na zakładaniu u podstaw guzków gumowych pierścieni odcinających dopływ krwi i tym samym prowadzących do obumarcia hemoroidów. W najtrudniejszych przypadkach stosuje się także leczenie operacyjne.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *