Hemoroidy to typowa choroba dorosłych, związana głównie z siedzącym trybem życia i niewłaściwym odżywianiem. Hemoroidy u dzieci zdarzają się bardzo rzadko, jednak mogą wystąpić z podobnych przyczyn – zbyt wielu godzin spędzonych w pozycji siedzącej oraz spożywania pokarmów ubogich w błonnik.
Przyczyny hemoroidów u dzieci
Bezpośrednią przyczyną powstania hemoroidów są zwykle zaparcia. Powstają one zarówno z powodu niedoboru błonnika, jak i spożywania niedostatecznej ilości wody. U dzieci mogą mieć miejsce również tak zwane zaparcia nawykowe, spowodowane spowolnionym przesuwaniem się treści w jelitach. Przerwy pomiędzy kolejnymi wizytami w toalecie mogą trwać w tym przypadku nawet kilka dni. Poza tym, duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne do powstawania hemoroidów.
Hemoroidy mogą mieć postać zewnętrzną lub wewnętrzną. W obu przypadkach są to niewielkie, sine guzki wypełnione krwią. Gdy choroba jest mocno rozwinięta, zaczynają one wydostawać się na zewnątrz odbytu i są widoczne gołym okiem.
Hemoroidy czy owsiki?
Charakterystycznymi objawami hemoroidów są:
- swędzenie i pieczenie odbytu
- pasemka jasnej krwi widoczne na papierze toaletowym
- poczucie niepełnego wypróżnienia
- ból podczas wypróżniania
- ślady śluzu widoczne w kale lub na bieliźnie
Jeżeli takie objawy zauważy dorosły, to choroba hemoroidalna jest niemal pewna. Jednak hemoroidy u dzieci nie są najbardziej prawdopodobnym wariantem – przynajmniej dopóki mowa o dwóch pierwszych wymienionych objawach, czyli swędzeniu/pieczeniu odbytu oraz delikatnych krwawieniach.
Zarówno dyskomfort, jak i krew mogą się pojawić również przy chorobie owsikowej, częstej u dzieci i łatwo rozprzestrzeniającej się w przedszkolach. Owsiki powodują swędzenie i pieczenie, co dziecko stara się zwalczyć drapaniem. To z kolei może prowadzić do podrażnienia odbytu i krwawienia.
Inną możliwą przyczyną wymienionych objawów jest szczelina odbytu. Jest to niewielkie pęknięcie odbytu, powodujące silny ból. Zdarza się ono przy zaparciach lub biegunkach i również powoduje krwawienie.
W diagnozie uwzględnić trzeba nie tylko owsiki, hemoroidy u dzieci czy szczelinę odbytu, ale również choroby zakaźne, takie jak salmonella. Gdy pojawią się nieprzyjemne objawy, należy z dzieckiem udać się do pediatry, który przeprowadzi badanie per rectum i postawi odpowiednią diagnozę.
Jak leczyć hemoroidy u dziecka?
Hemoroidy u dzieci są leczone podobnie jak u dorosłych. Aby żylaki odbytu ustąpiły, należy zastosować odpowiednią dietę. Kluczowy jest błonnik, który pozwala uniknąć zaparć. Zaleca się więc przede wszystkim spożywanie dużych ilości warzyw bogatych w błonnik oraz regularne picie wody. Dziecko cierpiące z powodu hemoroidów powinno być również aktywizowane fizycznie – spacery, gra w piłkę czy bieganie są właściwym wyborem. Natomiast unikać należy długich przejażdżek na rowerze i jeździectwa. Niewskazane jest także przesilanie się.
Dodatkowo na hemoroidy u dzieci lekarz może zalecić branie leków zwalczających zaparcia, dedykowanych najmłodszym.
Be First to Comment