Press "Enter" to skip to content

Do czego prowadzą nieleczone hemoroidy?

Choć choroba hemoroidalna jest bardzo powszechną przypadłością, nie należy jej bagatelizować. Jeśli w porę dostrzeżesz symptomy tego schorzenia, leczenie ograniczy się do przyjmowania leków pod postacią czopków i maści. Natomiast jeśli zlekceważysz pierwsze krwawienia i świąd w okolicach odbytu, objawy wkrótce powrócą, a nawet pojawią się nowe. Nieleczone hemoroidy nie znikną, nawet jeśli chwilowo nie będziesz odczuwać żadnych dolegliwości. Sprawdź, jak może zakończyć się niefrasobliwe podejście do tego schorzenia.

Rozwój choroby hemoroidalnej

Żylaków odbytu nie można traktować ulgowo, w przeciwnym razie choroba będzie stopniowo się rozwijać. Nawet jeśli dziś hemoroidy nie są  dokuczliwe, za dwa-trzy lata możesz cierpieć katusze podczas zwykłych czynności. Proktolodzy wyróżniają cztery stadia choroby hemoroidalnej:

  • Stopień I – hemoroidy pozostają wewnątrz kanału odbytu; powodują jedynie niewielkie krwawienia przy wypróżnianiu
  • Stopień II – hemoroidy zaczynają wypadać przy defekacji, ale cofają się samoczynnie; oprócz krwawienia pojawia się również ból, świąd, pieczenie, uczucie niepełnego wypróżnienia
  • Stopień III – hemoroidy wypadają podczas wizyty w toalecie i wysiłku fizycznego, lecz można wprowadzić je ręcznie do kanału odbytu; chory odczuwa nasilone objawy znane z II stadium
  • Stopień IV – hemoroidy pozostają na zewnątrz i nie można ich wsunąć na miejsce; oprócz ww. objawów chory skarży się na wysięk z odbytu i nietrzymanie stolca

Nieleczone hemoroidy nie dają o sobie zapomnieć. Ostry ból, swędzenie i pieczenie towarzyszą choremu nie tylko przy okazji wizyty w toalecie, ale wręcz uniemożliwiają wykonywanie pracy siedzącej lub w ciągłym ruchu.  

Powikłania nieleczonej choroby hemoroidalnej

Jeśli w porę nie zdecydujesz się na leczenie żylaków odbytu, w III i IV stadium możesz cierpieć z powodu zakrzepicy naczyń. Powiększone guzki przyjmują więcej krwi niż powinny, co utrudnia ich opróżnianie podczas oddawania stolca. W rezultacie dochodzi do zastoju krwi w hemoroidach, co z kolei powoduje stan zapalny, obrzęk, a nawet martwicę tkanek. Jeśli taki stan się utrzymuje, nieleczone hemoroidy dają o sobie znać w postaci trudnego do złagodzenia bólu i silnego krwawienia.

Dlaczego nie wolno lekceważyć hemoroidów?

Hemoroidy wewnętrzne w pierwszym, łagodnym stadium manifestują się głównie poprzez krwawienie z odbytu. W tej sytuacji wiele osób sięga po leki na żylaki odbytu dostępne bez recepty, ani myśląc o wizycie u lekarza. Tymczasem krwawienie może mieć zupełnie inną, znacznie poważniejszą przyczynę – pacjent może nieświadomie zlekceważyć pierwsze objawy raka jelita grubego!

I kolejna rzecz. Hemoroidy w I i II stadium możesz wyleczyć łatwo dostępnymi środkami, a także dzięki prawidłowej higienie i ziołowym nasiadówkom. Jednak jeśli „przegapisz” początki schorzenia, nieleczone hemoroidy mogą wymagać zabiegu instrumentalnego (gumkowanie, laseroterapia, DGHAL), a nawet usunięcia chirurgicznego. Leczenie nieinwazyjne z reguły nie jest refundowane, z kolei operacja może skutkować powikłaniami.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *