Press "Enter" to skip to content

Objawy hemoroidów we wczesnym i późnym stadium

Żylaki odbytu to dość specyficzny problem zdrowotny, o którym raczej nie porozmawiasz na forum rodzinnym czy podczas przerwy w pracy. Większość chorych ukrywa swoje dolegliwości, a domowe leczenie opierają na recepcie wystawionej przez Google. Oczywiście warto zasięgnąć informacji w Internecie, jednak gorąco namawiamy na wizytę u proktologa, który oceni stadium choroby i dobierze właściwe leki.  Im wcześniej znajdziesz się pod opieką specjalisty, tym większe szanse masz na uniknięcie wypadania guzków na zewnątrz. Sprawdź, jakie są objawy hemoroidów i co je wywołuje.

Ból przy hemoroidach

Według popularnych spotów reklamowych ból podczas wypróżniania i siedzenia to podstawowy symptom choroby hemoroidalnej. To mit, gdyż dolegliwości bólowe pojawiają się głównie przy hemoroidach zewnętrznych i dopiero w zaawansowanym stanie, gdy dochodzi do powstawania zakrzepów w naczyniach żylnych. Niestety, zaniedbanie leczenia może doprowadzić do przeszywającego i długotrwałego bólu, który utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Objawy hemoroidów wewnętrznych są z reguły mniej dotkliwe dla pacjenta. Silny ból może pojawić się wówczas, gdy żylak uwięźnie i dojdzie do martwicy tkanek. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, gdyż może wdać się gangrena stanowiąca zagrożenie życia.

Krwawienie podczas wypróżniania

Krew po oddaniu stolca pojawia się niemal zawsze, bez względu na rodzaj hemoroidów (zewnętrzne, wewnętrzne) i stadium choroby. Jeśli krwawienie jest intensywne i często się powtarza, choremu może zagrażać nawet anemia. Jednak zazwyczaj krwi jest niewiele i pojawia się pod postacią żywoczerwonych pasemek na stolcu lub plam na papierze toaletowym.

Ale uwaga! Przypisywanie krwawienia wyłącznie żylakom odbytu jest błędem, który może kosztować chorego nawet życie. Objawy hemoroidów są podobne do objawów szczeliny odbytu, przetoki, zapalenia zwieraczy, a nawet raka jelita, dlatego krwawienie bezwzględnie wymaga konsultacji medycznej i zdiagnozowania właściwej przyczyny.

Świąd i pieczenie odbytu

Nieznośne swędzenie jest związane z podrażnieniem skóry i śluzówki kanału odbytu. Do nieprzyjemnych dolegliwości dochodzi wówczas, gdy hemoroidy wewnętrzne wypadają i powodują wyciekanie niewielkiej ilości stolca. Jeśli pacjent zaniedba higienę odbytu po wypróżnianiu, bakterie kałowe zaostrzą stan zapalny, co z kolei wywoła nowe podrażnienia.

Objawy żylaków odbytu mogą wynikać również z… przesadnej higieny, a konkretnie z nadużywania żelów do mycia, silnie skoncentrowanych mydeł, kremów, maści i chusteczek nawilżających. Niestety, ale nawet dobroczynne środki kosmetyczne mogą wywołać świąd i pieczenie.

Pozostałe objawy hemoroidów to także uczucie niepełnego wypróżnienia, śluz w kale, wilgoć w odbycie, lekkie nietrzymanie stolca. Warto jednak pamiętać, że istnieją inne choroby manifestujące się w podobny sposób (np. szczelina odbytu, kłykciny kończyste, choroba Leśniowskiego-Crohna, rak jelita), których nie wyleczą standardowe czopki i maści na hemoroidy.  

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *