Ból odbytu może świadczyć o wielu różnych chorobach, od stosunkowo niegroźnych jak lekkie hemoroidy po zagrażające życiu, np. nowotwory jelita grubego. Jeżeli ból trwa więcej niż dobę, należy szybko skonsultować się z lekarzem. Alarmujący powinien być również regularnie pojawiający się ból – np. każdej nocy czy po wypróżnieniu. Wizyta u specjalisty w takim przypadku również jest niezbędna, by leczenie odbytu było skuteczne. Do wizyty w przychodni zachęcamy także osoby, które zauważyły u siebie inne niepokojące objawy, takie jak częste i silne swędzenie odbytu lub krwawienia.
Leczenie odbytu przy hemoroidach
Najczęstszą przyczyną problemów są hemoroidy, czyli guzki krwawnicze znajdujące się w kanale odbytu. Gdy zaczynają się one rozciągać, powstaje stan chorobowy. W początkowym stadium rozwoju choroby może pojawić się swędzenie odbytu, niewielkie ilości krwi na papierze toaletowym oraz ból podczas wypróżniania lub wykonywania innych czynności. Z czasem hemoroidy zaczynają wystawać na zewnątrz odbytu podczas parcia, aż w końcu przechodzą w hemoroidy zewnętrzne – stale obecne poza kanałem odbytu.
Jak wygląda leczenie odbytu, gdy problemem są hemoroidy? Przede wszystkim należy zadbać o:
- odpowiednią dietę – bogatą w błonnik i większe ilości wody, a ubogą w produkty zapierające
- aktywność fizyczną – regularne spacery, jogging lub nordic walking i zmniejszenie ilości czasu spędzonego w pozycji siedzącej
Leczenie można wspomóc także nasiadówkami z kory dębu oraz środkami dostępnymi w aptece bez recepty. Maści, czopki lub kremy pomogą w uśmierzeniu bólu i świądu.
Szczelina odbytu – objawy i leczenie
Drugą często spotykaną przyczyną, dla której konieczne jest leczenie odbytu to pękanie skóry w tej okolicy, czyli tzw. szczelina odbytu. Nie jest to groźna choroba, ale może sprawić pacjentowi wiele bólu po wypróżnieniu. Skóra w okolicy odbytu pęka przy wypierania dużego lub twardego stolca. Szczelina pojawia się także przy skurczach jelit, częstych biegunkach, zapaleniu i zakażeniach jelit oraz nowotworach. Szczelina odbytu występuje u osób w każdym wieku. Mogą na nią cierpieć nawet małe dzieci.
Szczelina odbytu w większości przypadków ulega samoistnemu wyleczeniu, bez dodatkowego wysiłku ze strony pacjenta. Niemniej, podobnie, jak w przypadku hemoroidów, warto zadbać o to, by skóra okolic odbytu mogła się zregenerować, nie dopuszczając do kolejnych zaparć lub rozwolnień. W tym celu najlepiej spożywać większe ilości wody (minimum 2,5 litra dziennie) oraz dodać do diety produkty bogate w błonnik.
Dobrym pomysłem jest również stosowanie nasiadówek w ciepłej wodzie oraz poświecenie większej uwagi higienie odbytu, tj. delikatne mycie łagodnymi środkami do higieny intymnej i osuszanie po umyciu. Leczenie odbytu w tym przypadku również powinno obejmować regularną aktywność fizyczną, poprawiającą krążenie w całym organizmie.
Be First to Comment