Press "Enter" to skip to content

Leczenie hemoroidów w ciąży

Ciąża i poród sprzyjają rozwojowi hemoroidów. Żylaki odbytu pojawiają się, gdyż rozwijające się dziecko naciska na naczynia krwionośne znajdujące się w okolicach miednicy, a do tego zmiany hormonalne powodują spadek aktywności układu trawiennego i problemy z zaparciami. Zaparcia i siłowe wydalanie również sprzyjają powstawaniu hemoroidów. Najczęściej guzki krwawnicze pojawiają się w trzecim trymestrze.

Jak się ich pozbyć? Jak powinno wyglądać leczenie hemoroidów w ciąży?

Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Z hemoroidami, które pojawiły się w ciąży trzeba sobie radzić podobnie, jak z tymi rozwijającymi się w innych okolicznościach – z pewnymi różnicami. Podstawą jest unikanie zaparć i siedzącego trybu życia. Nie są to tylko działania profilaktyczne. Leczenie hemoroidów w ciąży wymaga zmiany nawyków, ponieważ dzięki temu objawy choroby mogą się cofnąć.

Aby tego dokonać, staraj się spożywać duże ilości warzyw – chodzi o to, by dostarczyć organizmowi błonnik sprzyjający efektywnemu trawieniu. Równie istotna jest woda. Większość ludzi, również kobiet w ciąży, pije zbyt mało wody. Tymczasem może ona pomóc na wiele ciążowych dolegliwości, również na zaparcia. Staraj się wypijać minimum osiem szklanek wody dziennie.

Jeśli guzki zdążyły się już rozwinąć i powodują dolegliwości bólowe, leczenie hemoroidów w ciąży może obejmować także nasiadówki. Najczęściej stosuje się nasiadówki z kory dębu lub rumianku i kory dębu. Wywar z tych składników, po przestudzeniu, trzeba dodać do ciepłej wody, w której następnie moczy się pośladki. Nasiadówki takie mają działanie łagodzące, przeciwkrwotoczne i przeciwzapalne.

Kuracja powinna obejmować także aktywność fizyczną. Brak konieczności chodzenia do pracy może rozleniwić. Warto jednak utrzymać dyscyplinę i zafundować sobie codzienną 30-40 minutą dawkę zdrowego ruchu. Przesilanie się w ciąży nie jest dobrym pomysłem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by codziennie wybrać się na długi spacer, pochodzić na bieżni lub na steperze.

Leczenie hemoroidów w ciąży może być prowadzone także z pomocą maści, czopków, kremów lub tabletek. Są one dostępne w aptece bez recepty, jednak ich zażywanie należy skonsultować z lekarzem. Nie wszystkie leki na hemoroidy są bezpieczne w ciąży!

Zapobieganie hemoroidom w ciąży

Hemoroidy rozwinięte w czasie ciąży, mogą doskwierać również po urodzeniu dziecka. Co gorsza, mają tendencję do powiększania się z każdą kolejną ciążą. Zdecydowanie więc lepiej zapobiegać niż leczyć!

Profilaktyka obejmuje te same kwestie, które opisaliśmy powyżej: więcej ruchu, więcej błonnika i więcej wody. Panie dodatkowo powinny ćwiczyć mięśnie kegla – można to robić bez dodatkowych akcesoriów. Wystarczy napinać mięśnie okolic pochwy, odbytu i cewki moczowej, tak jak przy powstrzymywaniu strumienia moczu. Mięśnie te warto ćwiczyć kilka razy dziennie, przez kilka minut, różnicując czas i intensywność napinania (krótkie, wielokrotne napinanie lub dłuższe, przytrzymane napięcia).

Takie działania profilaktyczne pomogą uniknąć wstydliwego problemu hemoroidów, zarówno w ciąży, jak i po porodzie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *