Press "Enter" to skip to content

Jak rozpoznać hemoroidy?

Hemoroidy ma każdy człowiek. Są to „poduszeczki” wypełnione krwią, znajdujące się w kanale odbytu. Problemy z hemoroidami zaczynają się wtedy, gdy struktury te rozciągną się za mocno i zaczną wypełniać zbyt dużą ilością krwi, która nie może z nich odpłynąć. W ten sposób dochodzi do rozwoju choroby hemoroidalnej, nazywanej też żylakami odbytu lub po prostu hemoroidami.

Pierwsze objawy hemoroidów

Na początku żylaki odbytu nie są widoczne na zewnątrz, chory jednak szybko dowiaduje się o ich obecności z powodu nieprzyjemnych objawów. Jak rozpoznać hemoroidy? Najczęściej pojawiające się efekty choroby hemoroidalnej to:

  • świąd i pieczenie odbytu
  • ból podczas wypróżniania
  • poczucie niecałkowitego wypróżnienia
  • ślady śluzu na bieliźnie
  • niewielkie krwawienia

Ostatni z wymienionych objawów wzbudza u pacjentów szczególny niepokój. Na szczęście choroba hemoroidalna w większości przypadków nie stanowi dużego zagrożenia i może być skutecznie leczona. Ważny jest jednak kolor krwi widocznej na papierze. Jak rozpoznać hemoroidy? W przypadku żylaków odbytu krwi jest niewiele (kropki lub cienkie pasemka) i ma ona jasne zabarwienie. Większe ilości krwi lub jej ciemny kolor mogą świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych, w tym również rozwijających się nowotworach.

Jak rozpoznać hemoroidy zewnętrzne?

Nieleczone żylaki odbytu rozwijają się i z czasem powstają hemoroidy zewnętrzne, nazywane też hemoroidami wypadającymi. Kolejne etapy rozwoju żylaków odbytu określa skala Parksa. Składa się ona z czterech stopni. Pierwszy z nich to hemoroidy wewnętrzne pozostające przez cały czas w środku kanału odbytu. Drugi stopnień oznacza, że hemoroidy wychodzą z odbytu podczas parcia, a następnie wracają do wewnątrz samoczynnie. Trzeci etap to hemoroidy, które można wprowadzić do kanału odbytu tylko ręcznie, natomiast przy czwartym stopniu choroby w ogóle nie da się ich odprowadzić do wewnątrz.

Jak rozpoznać hemoroidy? Są to sine guzki, widoczne gołym okiem (po wyjściu z odbytu), które da się wyczuć podczas podcierania lub higieny intymnej.

Co robić po wykryciu hemoroidów?

Pierwszym krokiem po wykryciu hemoroidów powinna być konsultacja z lekarzem. Badanie potwierdzi, czy faktycznie pacjent ma do czynienia z żylakami odbytu. Lekarz zaleci także zmianę diety oraz większą aktywność fizyczną.

Z hemoroidami można skutecznie walczyć i cofnąć nieprzyjemne objawy. Aby osiągnąć taki efekt, niezbędne jest spożywanie większej ilości produktów bogatych w błonnik, a więc głównie warzyw i owoców oraz pieczywa razowego, płatków owsianych czy ryżu brązowego. Do codziennych nawyków żywieniowych należy też dodać częstsze picie wody – dorosły człowiek powinien wypijać około 1 litr na każde 30 kg masy ciała.

A co z aktywnością fizyczną? Hemoroidy ustąpią szybciej, jeżeli chory zredukuje liczbę godzin spędzonych w pozycji siedzącej i zacznie regularnie uprawiać sport o niskiej lub średniej intensywności. Najlepiej postawić na jogging, spacery lub nordic walking. Minimum 40 minut, 3-4 razy w tygodniu.

W aptekach znaleźć można także maści, czopki, kremy i tabletki na hemoroidy, w wielu przypadkach dostępne bez recepty. Pacjenci cenią je szczególnie za właściwości przeciwbólowe.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *