Press "Enter" to skip to content

Hemoroidy odbytu – leczenie domowe

Hemoroidy to inaczej guzki krwawnicze, czyli niewielkie „poduszeczki” wyściełające końcowy odcinek jelita grubego. Razem z mięśniami zwieracza tworzą one skuteczną barierę dla kału i gazów gromadzących się w jelitach. Podczas wydalania z hemoroidów odpływa krew i stają się one mniejsze. Czasem jednak zdarza się, że krew nie może odpłynąć właściwie, a guzki napełniają się nią zbyt mocno i zaczynają się rozciągać. Tak powstaje choroba hemoroidalna nazywana też żylakami odbytu lub po prostu hemoroidami.

Na szczęście są skuteczne sposoby na hemoroidy odbytu – leczenie domowe i odpowiednia dieta mogą sprawić, że objawy choroby cofną się, a nieprzyjemnie efekty nie będą odczuwalne. Już na wstępnie zaznaczmy jednak, że gdy tylko zauważysz, że masz hemoroidy, powinieneś zgłosić się do lekarza – odpowiednim specjalistą jest tu proktolog. Domowe leczenie hemoroidów jest możliwe jedynie wtedy, gdy choroba nie jest mocno rozwinięta. Gdy guzki wydostają się na zewnątrz i pozostają tam na stałe, prawdopodobnie niezbędny będzie zabieg chirurgiczny lub inne metody fizycznego eliminowania hemoroidów.

Jak leczyć hemoroidy odbytu w domu?

Czujesz intensywne swędzenie w okolicy odbytu, a na bieliźnie pozostają nieestetyczne ślady? Na papierze toaletowym widać pasemka jasnej krwi a może nawet hemoroidy są wyczuwalne podczas podcierania? To ostatni dzwonek, by zwalczyć hemoroidy odbytu – leczenie domowe musi polegać przede wszystkim na zmianie diety i stylu życia.

Częstą przyczyną hemoroidów jest zbyt mała ilość błonnika w pożywieniu oraz zbyt niska podaż wody. Odwodniony organizm gorzej radzi sobie z trawieniem – w ten sposób łatwo dochodzi do zaparć. To samo dotyczy braku błonnika. Jeśli chcesz, by hemoroidy przestały Ci dokuczać, dodaj do diety więcej warzyw bogatych w błonnik oraz pij duże ilości wody. Dorosły człowiek powinien wypijać minimum 1 litr dziennie na 30 kg masy ciała. Ilość tę należy zwiększyć, gdy są upały lub dużo ćwiczysz. Unikaj też nadmiernego spożywania alkoholu oraz produktów, które mogą powodować zaparcia, np. czekolady.

A co ze zmianą stylu życia? Kluczowe jest zwiększenie aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia sprzyja powstawaniu hemoroidów odbytu – leczenie domowe powinno więc obejmować codzienne spacery, jogging lub aerobik. Unikaj natomiast jazdy na rowerze i sportów wyczynowych mocno obciążających organizm (np. bieganie maratonu).

Nasiadówki na hemoroidy

W przypadku zaawansowanej choroby hemoroidalnej warto też zastosować metody łagodzenia bólu i redukowania stanu zapalnego. Obie funkcje spełniają nasiadówki na hemoroidy odbytu – leczenie domowe polega w tym wypadku na nalaniu wody do miski lub wanny. Do wody należy dodać wywar z kory dębu. Wywar taki możesz łatwo przygotować w kuchni – wystarczy zagotować wodę wraz ze sproszkowaną korą dębu. Po odcedzeniu wywaru i ostudzeniu dolej go do wody. Nasiadówki polegają na moczeniu chorego miejsca w wodzie przez około 15 minut. Terapia taka przynosi ulgę i zmniejsza obrzęk spowodowany chorobą.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *