Press "Enter" to skip to content

Od czego są hemoroidy? Przyczyny żylaków odbytu

Czy zdarzyło Ci się usłyszeć, że od siedzenia na betonie dostaniesz „wilka”? Ten popularny mit medyczny nadal krąży wśród rodziców i dziadków, którzy w ten zawoalowany sposób przestrzegają dzieci (prawdopodobnie) przed hemoroidami.  Trudno powiedzieć, czy guzki krwawnicze rzeczywiście powiększają się wskutek siedzenia na zimnym podłożu, gdyż istnieje cały wachlarz innych, potwierdzonych medycznie przyczyn. Sprawdź zatem, od czego są hemoroidy i w jaki sposób możesz uniknąć tego schorzenia.

Bolesne hemoroidy – winny siedzący tryb życia

Przyjmując pozycję siedzącą, nieświadomie blokujesz odpływ krwi z żył znajdujących się w kanale odbytu. W rezultacie dochodzi do wzrostu ciśnienia w tej części ciała oraz przekrwienia guzków krwawniczych. Nie bez powodu mówi się, że hemoroidy to choroba kierowców, dżokejów, kolarzy, pracowników biurowych i informatyków. Niestety wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem to społeczna plaga, toteż nic dziwnego, że na żylaki odbytu cierpi ok. 50% populacji na całym świecie. Choć nie możesz całkowicie wykluczyć tej prozaicznej przyczyny hemoroidów, wystarczy robić krótkie, ale częste przerwy od długotrwałego siedzenia.

Niezdrowa dieta sprzyja żylakom odbytu

Zadajesz sobie pytanie, od czego są hemoroidy? Otóż proktolodzy zwracają uwagę na duże znaczenie sposobu odżywiania. W Twoim codziennym menu próżno szukać owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych, a zamiast wody pijesz mocną kawę? Uważaj, masz duże szanse na „wyhodowanie” swędzącego problemu. Dieta obfitująca w ciężkostrawne potrawy i uboga w naturalne źródła błonnika to prosta droga do chronicznego zaparcia. Zalegające masy kałowe twardnieją i zwiększają objętość, co z kolei wymusza silne parcie podczas wypróżniania. Tymczasem nadmierne parcie powoduje rozciąganie guzków krwawniczych i okolicznych żył, co drastycznie przyspiesza rozwój choroby. Jeśli zatem chcesz zlikwidować przyczyny hemoroidów, musisz rozważyć zmianę diety na obfitującą w błonnik i zadbać o codzienną dawkę ruchu.

Hemoroidy u kobiet w ciąży

Niestety, nawet tak naturalny i piękny stan sprzyja chorobie hemoroidalnej. Od czego powstają hemoroidy u kobiet w ciąży? Głównym „winowajcą” jest powiększająca się macica, która uciska żyły w jamie brzusznej i tym samym powoduje wzrost ciśnienia w splotach żylnych odbytu. Na skutek utrudnionego odpływu krwi hemoroidy rozciągają się i nie mogą całkowicie się opróżnić. Elastyczność żył i mięśni zwieracza odbytu pogarsza również progesteron – czyli podstawowy hormon warunkujący prawidłowy przebieg ciąży. Inne przyczyny hemoroidów w ciąży to m.in. częste zaparcia, znaczne zwiększenie masy ciała, parcie podczas porodu. W tym przypadku profilaktyka sprowadza się do przestrzegania diety wysokobłonnikowej, zwiększenia podaży płynów oraz powstrzymania się od silnego parcia w toalecie.

Pozostałe przyczyny żylaków odbytu: otyłość, predyspozycje genetyczne, seks analny, stosowanie środków przeczyszczających, częste biegunki, problemy z krążeniem, podeszły wiek.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *