Problemy z odbytem należą do kategorii tych wstydliwych, dlatego wiele osób długo zwleka nim zdecyduje się na rozmowę z lekarzem. Tymczasem na bóle, krwawienia lub świąd tej części ciała cierpi bardzo wielu dorosłych Polaków. Najczęściej przyczyną są hemoroidy lub szczelina odbytu. Choroby te dotyczą nawet połowy pełnoletnich obywateli i to niekoniecznie jedynie tych po pięćdziesiątce. Kłopoty ze stanem zdrowia odbytu pojawiają się także u młodych ludzi, ze względu na siedzący tryb życia i niezdrową dietę.
Jak nazywa się lekarz od odbytu?
Po zauważeniu niepokojących objawów, należy skonsultować się z lekarzem. W większości przypadków choroby odbytu nie stanowią dużego zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta, ale dopiero profesjonalna diagnoza może wykluczyć tak groźne przypadłości jak nowotwór jelita grubego.
Lekarz od odbytu to proktolog i właśnie do takiego specjalisty należy się udać. Wizyta na NFZ wymaga skierowania od lekarza ogólnego, więc jeśli badanie ma być wykonane za darmo, najpierw trzeba wybrać się do swojego doktora.
Tak jak wspomnieliśmy, najczęstsze przypadłości, czyli szczelina odbytu i hemoroidy nie są bardzo niebezpieczne, ale z czasem mogą się rozwijać (zwłaszcza hemoroidy) i powodować duży dyskomfort. Wczesna konsultacja lekarska pozwoli na skuteczne zajęcie się schorzeniem i pozbycie nieprzyjemnych objawów.
Jak wygląda badania odbytu?
Badanie odbytu jest całkowicie bezbolesne i nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta. Oczywiście warto zadbać o higienę przed udaniem się do lekarza od odbytu.
Proktolog przeprowadza wywiad z pacjentem, by poznać dolegliwości pacjenta i rozpoznać przyczyny. Następnie ogląda okolice odbytu oraz wykonuje palcem badanie per rectum. Warto pamiętać, że aktualnie diagnoza nie wymaga od pacjentów przyjmowania pozycji łokciowo-kolanowej, uważanej za krępującą. W większości przypadków badanie wykonuje się w pozycji bocznej leżącej. Dodatkowo proktolog skorzysta także z wziernika.
Wizyty u lekarza od odbytu nie należy się obawiać – mimo, że powoduje ona pewne skrępowanie i wymagania obnażania się. Diagnoza jest bardzo ważna dla prawidłowego leczenia. Poza tym, jeżeli pacjent cierpi na poważną chorobę jelit lub odbytu, wczesne wykrycie pozwoli na powrót do zdrowia. Zwlekanie z badaniem znacząco zmniejsza szansę na sukces kuracji.
Jak leczyć odbyt?
Większość problemów z odbytem wynika ze stylu życia. Zarówno szczelinie odbytu jak hemoroidom sprzyjają:
- brak aktywności fizycznej
- dieta uboga w błonnik
- spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej
Aby odbyt był zdrowy, niezbędna jest poprawa krążenia w tej okolicy, poprzez regularne spacery, marszobieg lub jogging. Z kolei odpowiednia dieta pomoże w unikaniu zaparć, które bezpośrednio przyczyniają się do powstawania hemoroidów i szczeliny odbytu. Zazwyczaj lekarz od odbytu zaleca spożywanie dużych ilości warzyw oraz unikanie produktów zapierających, np. czekolady. Tak samo ważna jest woda – dorosły człowiek powinien wypijać przynajmniej 2-2,5 litra wody dziennie, by trawienie przebiegało prawidłowo.
Be First to Comment