Press "Enter" to skip to content

Krwawienia z odbytu. Co oznaczają?

Najczęściej przyczyną krwawienia z odbytu są hemoroidy oraz szczelina odbytu. Krew w kale lub na papierze toaletowym może jednak oznaczać również wiele innych chorób, m.in. takich jak:

  • rak jelita grubego
  • polipy jelita grubego
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
  • choroba Leśniowskiego-Crohna
  • choroby pasożytnicze
  • wrzód odbytnicy

Krwawienia z odbytu przy hemoroidach

Hemoroidy są zdecydowanie najczęstszym powodem pojawiania się krwawień z odbytu. Krew w przypadku hemoroidów ma jasny kolor. Na papierze widoczne są niewielkie kropki lub pasemka krwi. Czasem krew widoczna jest także w kale.

Inne objawy hemoroidów to pieczenie i swędzenie odbytu, śluz widoczny na bieliźnie oraz poczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca. We wczesnej fazie choroby, guzki krwawnicze nie są widoczne na zewnątrz ani wyczuwalne podczas podcierania. Nieleczone hemoroidy zaczynają jednak wychodzić z kanału odbytu. W najbardziej zaawansowanym stadium pozostają stale na zewnątrz odbytu i niezbędne jest ich usunięcie zabiegowe lub operacyjne.

Szczelina odbytu

Poza hemoroidami, często krwawienia z odbytu są efektem powstawania szczelin odbytu. Jeżeli kał wydobywa się zbyt szybko lub jest zbyt obszerny, błona śluzowa w końcowym odcinku kanału odbytu pęka, powodując silny ból lub pieczenie oraz krwawienie. Dolegliwości bólowe mogą się utrzymywać około pół godziny po wypróżnieniu. Na pojawiające się szczeliny odbytu zastosować można leki zmiękczające stolec, nasiadówki w ciepłej wodzie oraz dietę bogatoresztkową.

Przy szczelinie odbytu widoczna jest świeża krew na papierze toaletowym lub na stolcu.

Rak jelita grubego

Widząc krwawienia z odbytu pacjenci najczęściej obawiają się jednej z najbardziej niebezpiecznych przyczyn – raka jelita grubego. Nowotwór ten pojawia się w większości przypadków u pacjentów po 50 roku życia. Choroba ta je szczególnie groźna, gdyż często przebiega bez objawów na tyle charakterystycznych, aby wzbudziły one niepokój chorego we wczesnej fazie. Co za tym idzie, rak jest wykrywany dopiero w zaawansowanym stadium.

Krwawienia z odbytu przy nowotworze jelita grubego mogą być obfitsze niż przy hemoroidach, a krew jest zmieszana z kałem i ma ciemniejszych kolor. Chorobie mogą towarzyszyć również takie objawy, jak:

  • zmiany rytmu wypróżnień „bez powodu” (biegunki i zaparcia)
  • inny kształt stolca, najczęściej podłużny, ołówkowaty
  • wyraźnie spadająca masa ciała
  • łatwe męczenie się
  • nudności i wymioty
  • bóle w dolnej części brzucha

Ryzyko zgonu w przypadku szybkiego wykrycia choroby jest dużo mniejsze, więc po zauważeniu krwawień lub innych niepokojących objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Polipy jelita grubego

Polipy jelita grubego w większości przypadków nie stanowią zagrożenia dla życia pacjenta, ale mogą ulec zezłośliwieniu. Z tego powodu powinny być usunięte. Polipy, oprócz krwawienia z odbytu mogą dawać takie objawy, jak ból brzucha podobny do dolegliwości miesiączkowych lub zapalania pęcherza.

Duże polipy jelita grubego są usuwane operacyjnie, a mniejsze podczas kolonoskopii. Polipy to „baloniki” powstające w śluzówce, widoczne w świetle jelita.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *