Press "Enter" to skip to content

Krwawiące hemoroidy. Czy trzeba się bać?

Żylaki odbytu, zwane również hemoroidami, nie zawsze są przyczyną nieprzyjemnych objawów. Często jednak powodują pieczenie, świąd i dolegliwości bólowe. Powszechne są również krwawiące hemoroidy.

Krew wydobywającej się z odbytu nie powinna być powodem do paniki – większość krwawień spowodowana jest właśnie hemoroidami i nie jest to stan poważnie zagrażający zdrowiu lub życiu. Niemniej, zdecydowanie dobrym pomysłem jest umówienie się na wizytę lekarską. Chorobami odbytu zajmuje się proktolog – jego specjalistyczna diagnoza potwierdzi, czy pacjent ma do czynienia z hemoroidami czy też krwawienie jest spowodowane przez inną chorobę.

Krwawienia przy hemoroidach

Krew przy hemoroidach jest z reguły widoczna w postaci niewielkich pasemek lub kropek na papierze toaletowym. Czasem jest zauważalna również w kale. Warto zwrócić szczególną uwagę na jej barwę. W przypadku krwawiących hemoroidów ma ona jasny odcień, gdyż pochodzi z końcowego odcinka jelita grubego i nie jest wymieszana z kałem. Jeżeli natomiast krew jest ciemna lub krwawienia są obfite, może być to znak, że pacjent cierpi na dużo poważniejsze choroby.

Czy krwawiące hemoroidy świadczą o zaawansowaniu choroby? Niekoniecznie. Krew jest objawem stanu zapalnego hemoroidów, ale może się pojawiać już przy hemoroidach wewnętrznych, a więc na etapie, gdy choroba nie jest jeszcze mocno rozwinięta. Krew widoczna na papierze nie powinna być jednak zignorowana. Nieleczone hemoroidy będą postępować i z czasem mogą powodować bardziej dotkliwe dolegliwości. Ignorowane hemoroidy zaczynają wychodzić z odbytu, a w ostatnim stadium choroby są stale widoczne na zewnątrz kanału odbytu i nie dają się wprowadzić do wewnątrz. Jak nie dopuścić do takiego stanu?

Jak leczyć hemoroidy?

Pacjenci często utożsamiają leczenie z przyjmowaniem środków farmakologicznych, więc pierwsze co robią po wykryciu hemoroidów, to kupno tabletek, maści lub czopków na hemoroidy. Takie preparaty są pomocne, ale kluczem do pozbycia się żylaków odbytu jest zmiana nawyków żywieniowych i zwiększenie aktywności fizycznej.

Zarówno krwawiące hemoroidy, jak i żylaki odbytu bez krwawienia są w większości przypadków efektem zaparć oraz siedzącego trybu życia. Aby nie dopuścić do zalegania twardych mas kału, warto włączyć do diety 400-500 gramów warzyw i owoców każdego dnia (z przewagą warzyw). Celem jest dostarczenie jelitom odpowiednich ilości błonnika. Dodatkowo można zastosować suplementy diety zawierające błonnik, jednak jest to dobre rozwiązanie jedynie wtedy, gdy zmiana diety nie daje dobrych efektów. Zbyt gwałtowne zwiększenie podaży błonnika może doprowadzić do rozwolnień i niewłaściwego wchłaniania substancji odżywczych. Ponadto należy unikać produktów zapierających, takich jak kakao czy biały ryż oraz zwiększyć spożycie wody – minimum 2-2,5 litra dziennie.

Równie istotna jest regularna aktywność fizyczna. 40 minutowe spacery 3-4 razy w tygodniu lub codzienny jogging poprawią krążenie w okolicy odbytu i ułatwią pozbycie się żylaków.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *