Press "Enter" to skip to content

Jak wyglądają hemoroidy? Jak rozpoznać żylaki odbytu?

Hemoroidy są inaczej nazywane guzkami krwawniczymi i znajdują się w kanale odbytu u każdego człowieka. Często jednak dochodzi do ich przerostu i rozwoju choroby hemoroidalnej – nazywanej potocznie właśnie hemoroidami. W użyciu jest także określenie żylaki odbytu. Jakie objawy im towarzyszą i jak wyglądają hemoroidy? Odpowiedź na te pytania zależy od stopnia rozwoju choroby. Poziomy zaawansowania hemoroidów opisuje czterostopniowa skala Parksa.

Jak wyglądają hemoroidy wewnętrzne?

Dwa pierwsze stopnie skali Parksa to hemoroidy wewnętrzne – jak one wyglądają? Hemoroidy na pierwszym etapie są widoczne jedynie podczas badania wziernikowego. Nie są bezpośrednio zauważane ani wyczuwane przez pacjentów.

Drugi etap skali Parska to również hemoroidy wewnętrzne, jednak podczas parcia wychodzą one na zewnątrz, a następnie samoczynnie się chowają. Jak wyglądają hemoroidy wewnętrzne w tym przypadku? Mają one postać sinych guzków wystających z odbytu. Mogą być też wyczuwalne podczas mycia lub podcierania odbytu. Chorobie na tym etapie towarzyszą także nieprzyjemne objawy:

  • świąd odbytu
  • ślady śluzu w kale i na bieliźnie
  • niewielkie krwawienia
  • poczucie niepełnego wypróżnienia

Czym są hemoroidy zewnętrzne?

Nieleczone hemoroidy wewnętrzne z czasem zamieniają się w guzki wypadające, czyli hemoroidy zewnętrzne. Jak wyglądają żylaki odbytu na tym etapie?

Trzeci stopień skali Parksa to hemoroidy zewnętrzne, wychodzące z odbytu podczas parcia i pozostające na zewnątrz. Mają postać sinych i czerwonych guzków, które da się ręcznie wprowadzić z powrotem do kanału odbytu.

Czwarty etap to hemoroidy zewnętrzne, których nie da się wprowadzić do wnętrza odbytu. Na tym etapie są one dobrze widoczne gołym okiem i mogą mocno przeszkadzać podczas wydalania, higieny intymnej, a nawet wykonywania czynności nie związanych z toaletą. Zaawansowane hemoroidy niejednokrotnie powodują ból podczas siedzenia lub chodzenia. Często dochodzi też do krwawień i brudzenia bielizny.

Co robić po zauważeniu hemoroidów?

Gdy rozpoznamy u siebie powyższe objawy, należy udać się do lekarza, który potwierdzi obecność żylaków odbytu profesjonalną diagnozą i wykluczy inne choroby. Lekarz wskaże również metody radzenia sobie z hemoroidami i zaleci odpowiednie środki farmakologiczne.

W aptekach dostępne są maści, kremy i czopki, a także tabletki doustne na chorobę hemoroidalną. Ich rolą jest m.in. wzmacnianie naczyń krwionośnych, łagodzenie bólu i poprawa krążenia w okolicy odbytu. Taka terapia może być skuteczna jedynie wtedy, gdy pacjent zadba o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.

Codzienne menu należy uzupełnić o produkty bogate w błonnik, takie jak warzywa i owoce, pieczywo razowe czy płatki owsiane. Zalecane jest również unikanie produktów zapierających, np. kakao, czekolady czy białego ryżu. Zaparcia są jedną z głównych przyczyn hemoroidów. Z tego samego powodu należy codziennie pić minimum 2-2,5 litra wody.

Rozwojowi choroby sprzyja również siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej, dlatego kuracja powinna obejmować regularne spacery lub jogging.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *