Hemoroidy to inaczej guzki krwawnicze, zlokalizowane wewnątrz jelit. Niestety zdarza się, że przestają one pełnić właściwie swoją funkcję i zaczynają być przyczyną przykrych dolegliwości. Dzieje się tak wtedy, gdy krew nie odpływa z guzków prawidłowo. Są one napełniane krwią w zbyt dużych ilościach i rozciągają się. W efekcie pacjent zaczyna odczuwać i zauważać pierwsze objawy:
- swędzenie i pieczenie odbytu
- ślady śluzu na bieliźnie
- uczucie niepełnego wypróżnienia
- delikatne krwawienie z odbytu
O wszystkich objawach tego rodzaju należy powiedzieć lekarzowi. Hemoroidy po ciąży zdarzają się dość często, jednak podobne objawy mogą występować również w przypadku innych, groźniejszych chorób, dlatego konsultacja ze specjalistą jest niezbędna.
Skąd się biorą hemoroidy?
Hemoroidy mają kilka przyczyn, które sprawiają, że kobiety w ciąży są na nie narażone w większym stopniu niż inni. Choroba rozwija się na przykład w wyniku zaparć, które w ciąży mogą pojawiać się częściej, gdyż na jelita uciska macica kobiety ciężarnej. Zmienia się też perystaltyka jelit, co także zwiększa prawdopodobieństwo zaparć. Do rozwoju hemoroidów w ciąży może przyczynić się też zastój krwi żylnej, przekrwienie miednicy mniejszej oraz niektóre leki i suplementy. Ponadto hemoroidy mogą pojawić się podczas porodu w wyniku silnego parcia. Kobiety rodzące naturalnie częściej uskarżają się na hemoroidy po ciąży niż panie decydujące się na cesarskie cięcie. Po ciąży niejednokrotnie dochodzi też do zakrzepicy guzków krwawniczych, zwłaszcza w przypadku trudnej ciąży i porodu, w którym nastąpiło pęknięcie krocza.
Jak leczyć hemoroidy po ciąży?
W celu leczenia hemoroidów po ciąży i ich unikania w trakcie ciąży, powinno stosować się metody podobne, jak w każdym przypadku, w którym istnieje ryzyko rozwoju choroby hemoroidalnej. Kluczowe jest zredukowanie ilości zaparć. Aby do nich nie dochodziło, należy dostarczyć organizmowi duże ilości błonnika. Zalecamy sięganie po:
- świeże owoce
- świeże warzywa
- pieczywo razowe
- płatki zbożowe
- rośliny strączkowe
- suszone owoce
- płatki pszenne
Każda kobieta powinna spożywać dziennie 25-35 gramów błonnika. Zadbać należy także o odpowiednią ilość wody, minimum 1 litr na 30 kg masy ciała. Hemoroidy po ciąży przestaną dokuczać szybciej również wtedy, gdy chora będzie unikała spożywania niewielkiej ilości dużych posiłków. Objadanie się na obiad czy kolację nie jest zdrowym rozwiązaniem. Lepiej spożywać sześć mniejszych posiłków dziennie niż dwa lub trzy duże dania.
Ponadto do diety warto włączyć produkty jogurtowe zawierające żywe kultury bakterii, które ułatwiają trawienie. Preparaty probiotyczne dostępne są także w aptekach, podobnie jak suplementy z błonnikiem.
Do tego zalecamy zdrową porcję ruchu, zarówno w ciąży, jak i po niej. Oczywiście przesilanie się nie jest dobrym pomysłem w przypadku kobiet ciężarnych i świeżo po porodzie, jednak warto postawić na spacer lub inne ćwiczenia o niskiej intensywności.
Jeśli hemoroidy po porodzie są bardzo dokuczliwe, ból można zmniejszyć za pomocą nasiadówek z kory dębu oraz przy użyciu maści, czopków i tabletek dostępnych w aptekach.
Be First to Comment