Press "Enter" to skip to content

Najlepsza maść na hemoroidy – składniki

Ogromny wybór czopków, kremów i maści na hemoroidy sugeruje, że to wyjątkowo powszechna przypadłość. I rzeczywiście, według WHO prawie połowa populacji ma problem z żylakami odbytu. Jednak nie każdy chory uskarża się na te same objawy – hemoroidy wewnętrzne powodują głównie epizodyczne krwawienia z odbytu, natomiast guzkom zlokalizowanym poniżej linii grzebieniastej towarzyszy również ból, pieczenie i świąd. Leczenie osób cierpiących na żylaki odbytu jest więc zróżnicowane, a w zaawansowanych przypadkach wymaga interwencji chirurgicznej. Jednak póki schorzenie nie przekracza drugiego stadium, w wielu przypadkach wystarczy stosowanie leków dostępnych bez recepty. Jaka jest najlepsza maść na hemoroidy i jak ją stosować?

Co zawiera dobra maść na żylaki odbytu?

Możemy polecić Ci konkretne maści, znane z apteki, spotów reklamowych czy artykułów sponsorowanych. Jednak problem hemoroidów bywa tak złożony, że nie każdy chory będzie na 100% zadowolony z naszych propozycji. Oczywiście najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami proktologa, jednak umiejscowienie żylaków odbytu często powoduje, że chory woli udać się do apteki i samodzielnie dobrać lek.

Jakie substancje zawiera najlepsza maść na hemoroidy? To zależy. Jeśli objawy są sporadyczne i niezbyt uciążliwe (lekki dyskomfort i świąd okolic odbytu), wówczas wystarczy naturalna maść z wyciągami roślinnymi. W składzie mogą pojawić się m.in. aloes, kocanka, dziurawiec, olejki eteryczne (drzewo, herbaciane, mięta pieprzowa), korzeń ruszczyka, babka jajowata lub lancetowata.

Na papierze toaletowym pojawia się żywoczerwona krew? W takim razie sięgnij po maści na hemoroidy, które uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, wzmacniają je i uelastyczniają. Na krwawienia najlepsze są leki zawierające eskulinę, garbniki (kasztanowiec, ziele krwawnika, kora dębu, oczar wirginijski), diosminę, tlenek cynku, związki bizmutu.

Najlepsza maść na hemoroidy zewnętrzne powinna zwalczać swędzenie, pieczenie i ból, toteż w składzie nie powinno zabraknąć substancji znieczulającej (lidokainy) oraz przeciwzapalnego tribenozydu. Aby przyspieszyć gojenie podrażnionej śluzówki odbytu, możesz sięgnąć po maść z kwasem hialuronowym i żelem z liści aloesu.

Jak prawidłowo stosować maść na hemoroidy?

Maści doodbytnicze mają przewagę nad czopkami, gdyż można je stosować zarówno do wewnętrznych hemoroidów, jak i zewnętrznych. Jeśli żylaki znajdują się w środku kanału odbytu, wówczas możesz aplikować maść za pomocą kaniuli dołączonej do leku. Widoczne hemoroidy możesz posmarować palcem, przedtem jednak starannie obetnij paznokcie, aby nie doszło do skaleczenia podrażnionej skóry.

Przy nasilonych dolegliwościach stosuj maść minimum dwa razy dziennie, w tym obowiązkowo po wypróżnieniu – skóra powinna być świeżo umyta i sucha. Nawet najlepsza maść na hemoroidy nie przyniesie szybkich rezultatów, jeśli zostanie na bieliźnie, dlatego odczekaj chwilę aż lek się wchłonie. Maści możesz używać do wsuwania guzków (hemoroidy w II stadium), które wypadły z kanału odbytu po defekacji.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *