Press "Enter" to skip to content

Jaka dieta przy hemoroidach?

Dla większości pacjentów pierwsza wizyta u proktologa i badanie odbytu jest bardzo stresującym przeżyciem, chyba nawet gorszym od wyrywania zęba. Niestety, brak ruchu, używki i „śmieciowe” jedzenie to symbole naszych czasów, toteż nic dziwnego, że choroba hemoroidalna zaliczana jest do schorzeń cywilizacyjnych. Na szczęście w początkowej fazie można  powstrzymać jej rozwój domowym metodami i lekami dostępnymi bez recepty. Jednak obok  czopków, maści i nasiadówek z kory dębu, również ważna jest dieta. Przy hemoroidach musisz utrzymywać prawidłową wagę i zadbać o regularność wypróżnień. Co jeść, a czego unikać, aby krępująca przypadłość nie uległa nasileniu?

Dieta na hemoroidy – przede wszystkim błonnik

Co takiego ma w sobie błonnik, że pomaga osobom cierpiącym na hemoroidy? Otóż to włókno pokarmowe pobudza ruchy robaczkowe jelit i zmiękcza stolec, dzięki czemu posiedzenia w toalecie przestaną Ci się kojarzyć z bólem i dyskomfortem. Jeśli będziesz jeść produkty bogate w błonnik, spełnisz trzy podstawowe założenia domowej kuracji antyhemoroidalnej: wyregulujesz wypróżnienia, unikniesz zaparć i pozbędziesz się nadwagi. Weź pod uwagę, że w ten sposób dbasz o zdrowie całego układu trawiennego i uskuteczniasz profilaktykę raka jelita grubego.

Co powinna zawierać Twoja dieta przy hemoroidach? Najwięcej błonnika znajdziesz w: pieczywie pełnoziarnistym i razowym, otrębach, kaszy, płatkach owsianych, siemieniu lnianym, porzeczkach, malinach, jabłkach, suszonych śliwkach, warzywach. Przy znacznej podaży błonnika musisz zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu (minimum 6 szklanek dziennie), przy czym za najbardziej wartościowe płyny uznaje się wodę, herbatę czerwoną i zieloną oraz naturalne soki.

Czego unikać na diecie przy hemoroidach?

Osoby mające problem z hemoroidami powinny ograniczyć używki, tj. kawę, mocną herbatę i alkohol. Niewskazane są ostre przyprawy, a nawet tak „niewinne” produkty jak kakao czy czekolada. Dieta na hemoroidy nie powinna zawierać również potraw ciężkostrawnych z dużą ilością tłuszczu zwierzęcego oraz wzdymających (np. bigos, fasolka po bretońsku). Niewskazane są również produkty z całymi nasionami i pestkami, gdyż niestrawione cząstki mogą podrażniać błonę śluzową odbytu – dlatego z ciemnego pieczywa wybieraj chleb z mniejszą ilością ziaren.

Zalecenia dietetyczne przy hemoroidach

Popularne czopki na hemoroidy mają w swoim składzie substancje, które uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne, np. wyciąg z kasztanowca. Podobne działanie ma witamina C, dlatego dieta przy hemoroidach powinna zawierać duże ilości natki pietruszki, papryki, cytrusów, czarnego bzu i truskawek.

O kondycję naczyń krwionośnych i ogólną poprawę zdrowia zadbają także kwasy omega-3, dlatego w Twoim menu powinny znaleźć się ryby morskie oraz nierafinowane oleje roślinne (rzepakowy, lniany, oliwa).

Zmień również swoje nawyki żywieniowe – spożywaj małe posiłki o stałych porach i wybieraj zdrowsze metody przyrządzania potraw, tj. gotowanie na parze, duszenie w rękawie, grillowanie na patelni beztłuszczowej.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *