Press "Enter" to skip to content

Jak wyglądają hemoroidy zewnętrzne?

Mocno rozwinięte żylaki odbytu zdecydowanie nie są przyjemnym widokiem. Nie tylko stanowią dla pacjenta duży dyskomfort, ale są też powodem do wstydu. Jak wyglądają hemoroidy zewnętrzne? Przypominają niewielkie sploty guzków i żył o sinym lub czerwonym zabarwieniu. Wyraźnie wystają z kanału odbytu i są dobrze widoczne gołym okiem. Zależnie od poziomu zaawansowania choroby, hemoroidy zewnętrzne dają się wprowadzić do środka odbytu ręcznie lub też ich schowanie jest niemożliwe – wówczas znajdują się na zewnątrz cały czas.

Hemoroidy zewnętrzne dają się we znaki podczas siedzenia i wykonywania innych codziennych czynności. Mogą powodować ból, pieczenie oraz swędzenie. Przeszkadzają również podczas wydalania i znacznie utrudniają utrzymanie higieny intymnej. Łatwo jest je podrażnić, więc po zbyt intensywnym podtarciu lub drapaniu mogą krwawić.

Pierwsze objawy hemoroidów

Hemoroidy zewnętrzne nie są oddzielną choroba, ale trzecim lub czwartym etapem rozwoju choroby hemoroidalnej. To oznacza, że najlepiej walczyć z żylakami odbytu od razu po zauważeniu pierwszych objawów. Wiemy już jak wyglądają hemoroidy zewnętrzne, a na co zwracać uwagę, by wykryć hemoroidy wewnętrzne?

Gdy choroba zaczyna się rozwijać jednym z pierwszych jej efektów jest silne swędzenie odbytu. Pacjenci odczuwają mocną chęć drapania pieczącego miejsca.

Innym wczesnym objawem hemoroidów jest śluz wydobywający się z odbytu. Może on być widoczny na bieliźnie oraz w kale. Nierzadko pojawiają się też niewielkie krwawienia. Pacjenci zauważają plamki lub pasemka krwi na papierze toaletowym albo w kale. Warto zwrócić uwagę na to, że krew przy hemoroidach ma jasne zabarwienie. Ciemny kolor może natomiast świadczyć o innych, poważniejszych chorobach.

Do listy częstych objawów hemoroidów na wczesnym etapie rozwoju choroby dodać trzeba także uczucie niemożności pełnego wypróżnienia. Pacjenci po wydaleniu stolca czują, że w odbycie nadal coś się znajduje.

Jak pozbyć się hemoroidów?

To jak wyglądają hemoroidy zewnętrzne jest wystarczającym powodem, by unikać rozwoju choroby. Żylaki odbytu należą do wstydliwych przypadłości, co sprawia, że chorzy często zwlekają z wizytą u lekarza. To duży błąd. Wczesna diagnoza i leczenie umożliwiają skuteczne leczenie hemoroidów i niedopuszczenie do pojawienia się wypadających guzków.

Filary walki z hemoroidami to:

  • dieta bogata w błonnik
  • spożywanie odpowiednich ilości wody każdego dnia
  • unikanie zaparć i nadmiernego parcia podczas wydalania
  • zmniejszenie ilości godzin spędzonych w pozycji siedzącej
  • regularna aktywność fizyczna

W przypadku mocno zaawansowanej choroby takie działania mogą się jednak okazać niewystarczające. Wówczas hemoroidy usuwa się zabiegowo jedną z wielu dostępnych metod. W najtrudniejszych przypadkach, zwłaszcza przy współistnieniu innych chorób odbytu, stosuje się także operacyjne usuwanie hemoroidów. Ponadto pacjenci mogą załagodzić ból i zadbać o higienę odbytu przy hemoroidach zewnętrznych korzystając z maści i kremów na hemoroidy dostępnych w aptece bez recepty.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *