Press "Enter" to skip to content

Domowe leczenie hemoroidów. Sprawdzone sposoby

Czy domowe leczenie hemoroidów może być skuteczne? Tak, ale najwyższą efektywność ma, gdy choroba dopiero zaczyna się rozwijać. Przy zaawansowanych hemoroidach, domowe sposoby mogą jedynie pomóc w łagodzeniu bólu i opóźnianiu momentu, w którym konieczny będzie zabieg chirurgiczny.

Jak rozpoznać, że hemoroidy zaczynają doskwierać? Najczęstsze pierwsze objawy to:

  • swędzenie odbytu
  • uczucie wilgoci w okolicy odbytu
  • niewielkie ślady krwi na papierze toaletowym

Jeżeli zauważyłeś u siebie powyższe objawy, powinieneś udać się do lekarza. Domowe leczenie hemoroidów nie powinno zastępować konsultacji ze specjalistą. Terapie prowadzone w domu mogą być skuteczne, ale najlepiej wykonywać je po omówieniu sytuacji ze swoim lekarzem.

A jakie metody zwalczania hemoroidów możesz stosować w domu?

Nasiadówki z wywarem z kory dębu

Najczęściej stosowanym domowym sposobem na leczenie hemoroidów są nasiadówki. Polegają one na moczeniu miejsca dotkniętego chorobą w wannie lub misce z dodatkiem wywaru z kory dębu, rumianku lub nadmanganianu potasu.

Aby przygotować nasiadówkę, nalej do wanny/miski wody o temperaturze nie przekraczającej 40°C do wysokości około 10 cm. Następnie dodaj wywar z kory dębu (lub rumianek albo nadmanganian potasu). Usiądź we wannie/misce na 10 minut.

Nasiadówki tego rodzaju łagodzą ból, ale pozwalają też zmniejszyć stan zapalny, odkażając chore miejsca. Mają działanie antybakteryjne, łagodzące i ściągające.

Ciepłe i zimne kąpiele

Alternatywą dla nasiadówek mogą być kąpiele. Zależnie od preferencji i tego, co po prostu okaże się skuteczniejsze, możesz postawić na zimną lub ciepłą wodę. W przypadku zimnej wody, stosuje się krótkie nasiadówki, trwające kilka sekund.

Jeśli wolisz kąpiele w ciepłej wodzie, dodaj do niej olejek lawendowy, rozmarynowy lub cytrynowy. Dobrym wyborem będzie też olej z jagód jałowca. Taka kąpiel poprawi przepływ krwi i pomoże zredukować obrzęk.

Pamiętaj, by woda do kąpieli nie była zbyt gorąca. Hemoroidy są bardzo wrażliwe na temperaturę, a oparzenia mogą pogorszyć stan i być przyczyną dodatkowego bólu.

Domowe leczenie hemoroidów – wacik z rumiankiem

Rumianek, wywar z kory dębu, aloes, skrzyp czy nagietek – wszystkie te dobra natury mogą Ci pomóc w walce z obolałym odbytem. Popularne domowe sposoby na hemoroidy to nie tylko nasiadówki, ale również przemywanie chorego miejsca za pomocą wacika nasączonego wymienionymi substancjami. Taki zabieg pozwoli na zredukowanie świądu i pieczenia, zmniejszy podrażnienia błony śluzowej i zadziała antybakteryjnie.

Leki bez recepty i dieta

Na koniec przypominamy, że w aptekach dostępne są leki bez recepty ułatwiające leczenie hemoroidów w domu. W większości aptek bez problemu kupisz czopki, maści albo tabletki. W pozbywaniu się stanu zapalnego ogromne znaczenie ma również dieta. Hemoroidy szybko rozwijają się, gdy chory ma zaparcia, dlatego zalecamy spożywanie dużej ilości warzyw bogatych w błonnik, a także unikanie czekolady. Przy rozwiniętej chorobie problematyczne może się okazać również pieczywo zawierające duże ziarna zbóż – mogą one w całości „przechodzić” przez układ pokarmowy i podrażniać hemoroidy.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *