Press "Enter" to skip to content

Proste sposoby na hemoroidy – leczenie domowymi metodami

Każdy lek na hemoroidy jest skuteczny, o ile zostanie odpowiednio wcześnie zastosowany. W pierwszym stadium możesz sięgnąć nawet po „babcine” metody i ziołowe preparaty. Lekarze zalecają je także w bardziej zaawansowanych przypadkach jako uzupełnienie czopków, maści i tabletek. Domowe sposoby na hemoroidy muszą wystarczyć także podczas ciąży lub gdy chory wykazuje nadwrażliwość na silne substancje aktywne. Oczywiście nie zawsze zapewniają stuprocentowe wyleczenie, ale przynajmniej złagodzą ból i świąd, a także mogą zapobiec krwawieniom. A oto proste i skuteczne metody, które ułatwiają życie przy hemoroidach.

Domowe leki na żylaki odbytu – nasiadówki, terapia chłodem, okłady

Przygotuj: wyciąg z kory dębu, rumianek, ziele rdestu, szałwię, ekstrakt z kasztanowca. Możesz wziąć jedno ziele lub przygotować mieszankę z kilku. Następnie nalej trochę ciepłej wody do wanny lub dużej miski, po czym dodaj zioła. Usiądź nad parującą kąpielą w taki sposób, aby odbyt znajdował się tuż nad wodą. Takie 10-minutowe nasiadówki to bardzo skuteczny sposób na hemoroidy, który nie tylko przyniesie doraźną ulgę, ale i zapobiegnie rozwojowi choroby.

Krioterapia poprzez zamrażanie guzków to często stosowany zabieg na hemoroidy, jednak mamy dla Ciebie tańszą i prostszą metodę. Przyłóż woreczek z kostkami lodu do odbytu – niska temperatura spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i złagodzi ból.

Jeśli żylaki stale znajdują się na zewnątrz odbytu, żadne domowe sposoby na hemoroidy ich nie zlikwidują. Mogą jedynie zahamować krwawienie z pękniętego guzka i zmniejszyć nasilenie pozostałych objawów. Na początek wypróbuj przemywanie odbytu tamponem nasączonym czarną herbatę – znajdujące się w niej taniny to podstawowy składnik wielu aptecznych maści i czopków na hemoroidy. W analogiczny sposób warto stosować substancje o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym, tj. żel z liści aloesu, napar z rumianku i nagietka, wyciąg z kory dębu.

Czy domowe sposoby na hemoroidy są równie dobre jak czopki i maści?

Jeśli sprawdzisz skład farmaceutycznych leków na hemoroidy, zauważysz wiele składników pochodzenia naturalnego, w tym taniny, eskulinę z kory kasztanowca, aloes, rumianek, nagietek, oczar wirginijski itp. Te same substancje możesz zastosować w postaci nieprzetworzonej, np. do przemywania wacikiem czy do ciepłej nasiadówki. Niemniej przy nasilonych objawach możesz potrzebować leku, który zadziała od razu w miejscu podania.

Efekt natychmiastowej ulgi zapewniają czopki i maści zawierające środek znieczulający (np. lidokainę). Ponadto ważnym składnikiem preparatów na hemoroidy jest tribenozyd – to  substancja, która zmniejsza stan zapalny, likwiduje ból i pieczenie, a także zapobiega krwawieniom. Owszem, naturalne sposoby na hemoroidy również mogą działać przeciwzapalnie i przeciwbólowo, jednak nie zastosujesz ich w każdej sytuacji. Czopka lub maści można użyć nawet w pracy, z kolei nasiadówki można przeprowadzić wyłącznie w domowych warunkach.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *