Press "Enter" to skip to content

Lek na krwawiące hemoroidy

Gdy na papierze toaletowym pojawiają się pasemka jasnej krwi, najbardziej prawdopodobną przyczyną jest rozwój żylaków odbytu. W początkowej fazie rozwoju hemoroidy nie są widoczne dla pacjenta, ale mogą objawiać się bólem, świądem i właśnie krwawieniami. Krew może towarzyszyć także zaawansowane chorobie hemoroidalnej, kiedy guzki krwawnicze są już widoczne na zewnątrz. Jak sobie poradzić z taką dolegliwością? Jaki jest lek na krwawiące hemoroidy?

Leczenie krwawiących hemoroidów

Pierwszym krokiem po zauważeniu krwawienia powinna być konsultacja ze specjalistą. Lekarzem zajmującym się dolegliwościami odbytu jest proktolog. Wykluczy on inne możliwe przyczyny krwawienia i zaleci odpowiednią terapię.

Krwawiące hemoroidy leczy się podobnie, jak te, które nie powodują krwawień. Często stosowane są kremy oraz czopki zawierające substancje o działaniu:

  • ściągającym
  • przeciwzapalnym
  • przeciwbólowym

Czasem stosuje się także glikokortykosteroidy oraz antybiotyki. Pomocne mogą być także środki zawierające pochodne rutyny, gdyż są one w stanie wzmocnić ściany naczyń krwionośnych. Terapia środkami farmakologicznymi trwa maksymalnie kilkanaście dni.

Leczenie hemoroidów domowymi sposobami

Nie zawsze trzeba sięgać po środki dostępne w aptece. Pacjenci często stosują domowe leki na krwawiące hemoroidy – proste terapie domowe są zalecane również przez lekarzy.

Jeżeli hemoroidy powodują silne dolegliwości bólowe, pomocne okażą się okłady z pokruszonego lodu. Popularne wśród pacjentów są także nasiadówki. W celu zwalczenia dolegliwości bólowych należy moczyć pośladki w chłodnej wodzie oraz polewać uda i okolice odbytu krótkimi strumieniami zimnej wody. Działanie ściągające i przeciwzapalne maja natomiast nasiadówki z wywarem z kory dębu. Wywar po przestudzeniu należy dodać do ciepłej (ale nie gorącej) wody.

W przypadku mocno zaawansowanej choroby, znacząco utrudniającej choremu normalnego funkcjonowanie, oprócz leków na hemoroidy stosuje się leczenie zabiegowe. Najczęstsza metoda polega na zakładaniu gumowych opasek na guzki krwawnicze, odcinających dopływ krwi. W konsekwencji hemoroidy obumierają i odpadają. Podobny efekt można uzyskać za pomocą środków chemicznych. Gdy choroba jest szczególnie silnie rozwinięta, stosuje się także leczenie operacyjne.

Dieta i aktywność fizyczna – lek na hemoroidy

Oprócz środków farmakologicznych i zabiegów, proktolodzy zalecają także stosowanie odpowiedniej diety. Ma ona ogromne znaczenie – bez zmiany nawyków żywieniowych żaden lek na krwawiące hemoroidy nie przyniesie trwałej poprawy.

Kluczem do pozbycia się hemoroidów jest spożywanie większych ilości włókna roślinnego, czyli błonnika zawartego głównie w warzywach. Duże znaczenie ma także ilość spożywanej wody. Dorosły człowiek powinien wypijać dziennie przynajmniej 2-2,5 litra. Woda i błonnik pomogą w unikaniu zaparć będących główną przyczyną hemoroidów.

Duże znaczenie ma także styl życia. Siedzący tryb pracy i wypoczynku sprzyja powstawaniu i rozwojowi hemoroidów, dlatego pacjentom zaleca się regularne spacery, jogging lub nordic walking.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *