Press "Enter" to skip to content

Leczenie żylaków odbytu – metody instrumentalne i operacyjne

Choroba hemoroidalna pierwszego stopnia jest praktycznie niewyczuwalna dla pacjenta i uwidacznia się głównie pod postacią żywoczerwonej krwi na papierze toaletowym. Na tym etapie chorobę łatwo wyleczyć – wystarczą nasiadówki, odpowiednia higiena, dieta bogatoresztkowa, czopki i maści przeciw hemoroidom. Gdy wskutek zaniedbania schorzenie rozwinie się do trzeciego i czwartego stopnia, wówczas domowe leczenie żylaków odbytu przestaje dawać dobre rezultaty. Proktolog może zaproponować metody instrumentalne, choć zaawansowane przypadki mogą wymagać operacji.

Metody leczenia hemoroidów – skleroterapia

Skleroterapia to prosty i mało inwazyjny zabieg polegający na ostrzykiwaniu hemoroidów specjalnym roztworem, a następnie założeniu w miejscu iniekcji elastycznego pierścienia. Wskutek działania chemicznych substancji żylak ulega zwłóknieniu i odpada po kilku tygodniach. Leczenie hemoroidów poprzez skleroterpię może przebiegać z wykorzystaniem specjalnej pianki, która ułatwia wprowadzenie roztworu leku.

Gumkowanie żylaków odbytu, czyli metoda Barrona

Gumkowanie przeprowadza się już przy hemoroidach II stopnia, tj. gdy guzki wychodzą na zewnątrz odbytu, ale można palcem wprowadzić je do środka. Patologiczne zmiany hemoroidalne usuwane są mechaniczne poprzez założenie na żylak gumowej opaski. Ucisk uniemożliwia dopływ krwi do guzka, co prowadzi do jego zwłóknienia. Obumarły hemoroid odpada po około 7 dniach. Leczenie żylaków odbytu metodą Barrona jest skuteczne w 9 na 10 przypadków chorych.

Leczenie hemoroidów prądem – diatermia jednobiegunowa niskonapięciowa

Choć ta metoda może wydawać Ci się kontrowersyjna, zabieg jest bezbolesny i wykazuje dużą skuteczność w całkowitym wyleczeniu hemoroidów różnego stopnia (I, II i III). Lekarz wykorzystuje prąd monopolarny do zamknięcia nadmiernie poszerzonych żył, które zaopatrują guzki w krew. W rezultacie hemoroidy otrzymują mniej krwi, dzięki czemu zmniejszają się i wracają do normalnej postaci. Co ważne, leczenie żylaków odbytu metodą diatermii nie powoduje usunięcia hemoroidów, które przecież pełnią ważną rolę w organizmie – zapobiegają niekontrolowanemu popuszczaniu gazów i kału.

Operacyjne leczenie żylaków odbytu

Istnieje kilka podstawowych metod operacyjnego usuwania żylaków odbytu, m.in. operacja Whitehada, operacja Miligana-Morgana oraz operacja Fergusona. Zabiegi chirurgiczne przeprowadza się u pacjentów cierpiących na hemoroidy IV stopnia, tj. gdy guzki są stale widoczne na zewnątrz, pojawiają się obrzęki, zakrzepy i zgorzele.  Zazwyczaj operacja polega na wycięciu patologicznej tkanki hemoroidalnej wraz z przylegającą błoną śluzową odbytu. W zależności od zastosowanej metody, miejsce resekcji zostaje zamknięte szwem lub pozostawia się otwartą ranę do zagojenia.

Chirurgiczne leczenie żylaków odbytu grozi powikłaniami (ból, krwawienie, zaburzenia defekacji), dlatego pacjenci coraz częściej decydują się na kosztowny, lecz mało inwazyjny zabieg DGHAL, który polega na podwiązaniu niektórych naczyń doprowadzających krew do hemoroidów.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *