Press "Enter" to skip to content

Jak pozbyć się hemoroidów?

Choroba hemoroidalna, nazywana też żylakami odbytu, powstaje w wyniku rozciągania się hemoroidów i wypełniania ich zbyt dużą ilością krwi. Częstą przyczyną takiego stanu są zatwardzenia oraz siedzący tryb życia. Jak pozbyć się hemoroidów? Przede wszystkim zmieniając niezdrowe nawyki żywieniowe i uprawiając więcej sportu.

Po zauważeniu pierwszych objawów hemoroidów należy skonsultować się z lekarzem. Specjalistą od odbytu jest proktolog – potwierdzi on, że pojawiły się żylaki odbytu i wykluczy inne schorzenia.

Leczenie hemoroidów przez sport

Hemoroidy można skutecznie leczyć bez sięgania po zabiegi medyczne czy środki farmakologiczne. Jak pozbyć się hemoroidów?

Pierwszym filarem leczenia (i profilaktyki) jest aktywność fizyczna. Chory powinien unikać przesiadywania przez wiele godzin przed komputerem lub telewizorem. W przypadku pracowników biurowych zadanie to może być trudne, jednak – o ile to możliwe – warto spędzać część czasu pracy w pozycji stojącej lub robić sobie przerwy na spacery. Dobrym pomysłem jest też niezajmowanie miejsc siedzących w komunikacji miejskiej. Przede wszystkim jednak leczenie choroby hemoroidalnej powinno obejmować regularne 30-40 minutowe spacery lub jogging. Można też wybrać lekki aerobik czy nordic walking – ważne, żeby się ruszać przynajmniej 3-4 razy w tygodniu, bez nadmiernego przesilania. (Jedynie jazdy na rowerze lepiej unikać).

Chorym zaleca się także ćwiczenia skupione na mięśniach okolic odbytu. Aby je wykonywać, należy napinać te grupy mięśni, które biorą udział podczas zatrzymywania strumienia moczu. Kilka razy dziennie warto ćwiczyć je z różną intensywnością.

Co jeść, by pozbyć się hemoroidów?

Czy ćwiczenia wystarczą, by pozbyć się hemoroidów? Nie, niezbędna jest także zmiana diety. Celem antyhemoroidowego jadłospisu jest unikanie zaparć. To oznacza, że z menu wykreślić należy czekoladę, kakao oraz biały ryż i inne produkty zapierające. Warto natomiast postawić na pieczywo razowe, płatki owsiane i pszenne oraz duże ilości owoców i warzyw. Produkty te dostarczą organizmowi odpowiednią porcję błonnika – włókna pokarmowego kluczowego dla utrzymania regularności wypróżnień. Ważna jest także ilość i wielkość posiłków. Lepiej jeść 4-5 razy dziennie mniejsze porcje niż 1-2 razy dziennie duże posiłki.

Trzeci filar walki z hemoroidami to woda. Dorosły człowiek powinien wypijać dziennie minimum 2-2,5 litra wody. Ilość ta musi być większa w gorące dni. Woda także ma ogromne znaczenie w niedopuszczaniu do zaparć.

Łagodzenie bólu i pieczenia

Jeżeli guzki krwawnicze mocno dają się we znaki i pacjent chce jak najszybciej pozbyć się hemoroidów, by nie odczuwać silnego pieczenia i swędzenia, może zdecydować się na zabieg usunięcia żylaków odbytu. Zabiegi stosuje się najczęściej przy hemoroidach zewnętrznych. Ponadto w sklepach dostępne są maści, kremy i czopki na hemoroidy, które skutecznie łagodzą świąd i mają działanie antybakteryjne. Sprawdzonym sposobem są także nasiadówki w ciepłej wodzie z dodatkiem (przestudzonego) wywaru z kory dębu.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *