Press "Enter" to skip to content

Hallux – paluch koślawy

Najlepszym tego przykładem jest tzw. paluch koślawy (haluks) – czyli zniekształcenie przodostopia ze zwyrodnieniem w stawie śródstopnopalcowym palucha, w połączeniu ze szpotawą deformacją pierwszej kości śródstopia. Zwyrodnienie to uwidacznia się nienaturalnym skrzywieniem dużego palca u stopy w kierunku pozostałych palców, a nawet podwinięciem pod nie. To zjawisko powoduje znaczne dolegliwości bólowe oraz sprawia, że stopa wygląda nieestetycznie.

Przyczyny

Co stoi za przyczyną występowania halluxa? Przyczynami powstawania palucha koślawego są:
– czynniki genetyczne
– nieodpowiednie obuwie (na wysokim obcasie, z wąskim czubkiem)
– płaskostopie poprzeczne i podłużne
– koślawość kolan
– nadmierna długość pierwszego promienia (palucha),
– przywiedzenie przodostopia
– otyłość
– przykurcz ścięgna Achillesa
– choroby ogólnoustrojowe (reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca)
– osłabiony aparat stawowo-więzadłowy.
Problem ten głównie dotyczy kobiet, ponieważ to one noszą właśnie obcasy na wysokim obcasie. A to najgorszy rodzaj obuwia, który powoduje deformacje stóp. Wysoki obcas powoduje przeciążenie przodostopia, a buty z wąskim czubkiem zwiększają ucisk na paluch i łuk poprzeczny stopy, co doprowadza do deformacji palców, płaskostopia poprzecznego oraz bólu.
W przypadku halluxa, często równocześnie mamy do czynienia z występowaniem odcisków na przyśrodkowej stronie II palca, które wynikają od ucisku od strony palucha; na opuszku palca oraz z występowaniem modzeli pod głowami kości śródstopia.
Dodatkowo z paluchem koślawym mogą wiązać się zmiany płytki paznokciowej takie jak wkręcanie, pobruzdowanie lub onycholiza. W przypadku zmian na stopach najlepiej udać się do gabinetu podologicznego, tam specjalista udzieli pomocy.

Leczenie

Metody operacyjne mają różne wskazania. U osób, u których deformacja jest mało lub średnio zaawansowana wykonuje się osteotomię Chevron (metoda przeprowadzana w obrębie głowy i kości śródstopia) oraz metodę Scraf (metoda polegająca na stabilnym zespoleniu odłamów). Z kolei duże zniekształcenia poddawane z metodzie Scraf lub jej modyfikacjom.
Z metod zachowawczych pomocne będą wkładki indywidualne, opaski na pluch koślawy, separatory międzypalcowe, żelowe osłonki, rurki piankowe.

podologwwarszawie.pl

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *