Press "Enter" to skip to content

Hallux – paluch koślawy

Najlepszym tego przykładem jest tzw. paluch koślawy (haluks) – czyli zniekształcenie przodostopia ze zwyrodnieniem w stawie śródstopnopalcowym palucha, w połączeniu ze szpotawą deformacją pierwszej kości śródstopia. Zwyrodnienie to uwidacznia się nienaturalnym skrzywieniem dużego palca u stopy w kierunku pozostałych palców, a nawet podwinięciem pod nie. To zjawisko powoduje znaczne dolegliwości bólowe oraz sprawia, że stopa wygląda nieestetycznie.

Przyczyny

Co stoi za przyczyną występowania halluxa? Przyczynami powstawania palucha koślawego są:
– czynniki genetyczne
– nieodpowiednie obuwie (na wysokim obcasie, z wąskim czubkiem)
– płaskostopie poprzeczne i podłużne
– koślawość kolan
– nadmierna długość pierwszego promienia (palucha),
– przywiedzenie przodostopia
– otyłość
– przykurcz ścięgna Achillesa
– choroby ogólnoustrojowe (reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca)
– osłabiony aparat stawowo-więzadłowy.
Problem ten głównie dotyczy kobiet, ponieważ to one noszą właśnie obcasy na wysokim obcasie. A to najgorszy rodzaj obuwia, który powoduje deformacje stóp. Wysoki obcas powoduje przeciążenie przodostopia, a buty z wąskim czubkiem zwiększają ucisk na paluch i łuk poprzeczny stopy, co doprowadza do deformacji palców, płaskostopia poprzecznego oraz bólu.
W przypadku halluxa, często równocześnie mamy do czynienia z występowaniem odcisków na przyśrodkowej stronie II palca, które wynikają od ucisku od strony palucha; na opuszku palca oraz z występowaniem modzeli pod głowami kości śródstopia.
Dodatkowo z paluchem koślawym mogą wiązać się zmiany płytki paznokciowej takie jak wkręcanie, pobruzdowanie lub onycholiza. W przypadku zmian na stopach najlepiej udać się do gabinetu podologicznego, tam specjalista udzieli pomocy.

Leczenie

Metody operacyjne mają różne wskazania. U osób, u których deformacja jest mało lub średnio zaawansowana wykonuje się osteotomię Chevron (metoda przeprowadzana w obrębie głowy i kości śródstopia) oraz metodę Scraf (metoda polegająca na stabilnym zespoleniu odłamów). Z kolei duże zniekształcenia poddawane z metodzie Scraf lub jej modyfikacjom.
Z metod zachowawczych pomocne będą wkładki indywidualne, opaski na pluch koślawy, separatory międzypalcowe, żelowe osłonki, rurki piankowe.

podologwwarszawie.pl

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *