Press "Enter" to skip to content

Maść na hemoroidy w ciąży – jak stosować, by nie zaszkodzić dziecku?

Maści doodbytnicze to podstawowy środek leczenia zachowawczego wśród osób cierpiących na hemoroidy. Są bezpieczne, mają przyjemną konsystencję i nie sprawiają dyskomfortu podczas aplikacji. Jednak z uwagi na zawartość silnie działających składników mogą być niewskazane dla kobiet ciężarnych i matek karmiących. Stosując maść na hemoroidy w ciąży, należy zachować podwójną ostrożność i skonsultować się z lekarzem.

Dlaczego kobiety w ciąży chorują na hemoroidy?

Choroba hemoroidalna nasila się z powodu powiększonej macicy, która uciska naczynia żylne w dolnej części jamy brzusznej. W rezultacie ciśnienie w żyłach zwiększa się, co utrudnia przepływ krwi i sprzyja powstawaniu żylaków. Ponadto kobiety w ciąży często cierpią na przewlekłe zaparcia, a problemy z wypróżnianiem to podstawowy czynnik odpowiedzialny za obrzęk guzków krwawniczych. Rozwojowi choroby hemoroidalnej sprzyja również hormon ciążowy progesteron, który zmniejsza elastyczność ścian naczyń żylnych.

Kobiety spodziewające się dziecka są szczególnie narażone na typowe objawy choroby hemoroidalnej, tj. świąd, ból podczas wypróżniania, wypadanie guzków krwawniczych czy krwawienia. Jednak zanim przyszła mama zacznie leczyć się środkami dostępnymi bez recepty, powinna skonsultować się ze swoim ginekologiem. Czy sięganie po maść na hemoroidy w ciąży to na pewno bezpieczne rozwiązanie?

Stosowanie maści na hemoroidy podczas ciąży

Nawet jeśli na ulotce przeczytałaś, że maść jest bezpieczna dla kobiet w ciąży, przed użyciem środka zasięgnij porady swojego lekarza prowadzącego. Większość leków na hemoroidy jest niewskazana w I trymestrze, który ma najważniejszy wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój płodu. Nie sięgaj po maść także wówczas, gdy producenci nie przebadali jej pod kątem bezpieczeństwa stosowania w czasie ciąży.

Niektóre leki są wręcz zakazane dla przyszłej mamy, dotyczy to zwłaszcza steroidowych maści na hemoroidy. Obecny w nich hydrokortyzon może zwiększać ryzyko wystąpienia wad wrodzonych (np. rozszczepu podniebienia), a nawet opóźnienia rozwoju płodu. Zwróć również uwagę, że w popularnych lekach dostępnych bez recepty znajdują się silnie działające środki, w tym antybiotyki, substancje znieczulające (lidokaina, cynchokaina) i przeciwbólowe oraz substancje przeciwzapalne.

Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Maść na hemoroidy w ciąży należy przyjmować jedynie po konsultacji z ginekologiem. Dotyczy to również czopków, tabletek, a nawet preparatów ziołowych. O ile choroba nie ulega drastycznemu nasileniu, lekarz w pierwszej kolejności zaleci leczenie domowymi metodami. Leczenie hemoroidów u kobiet w ciąży skupia się na zapobieżeniu rozwoju choroby poprzez dietę zasobną w błonnik, staranną higienę odbytu oraz prawidłowe wypróżnianie. Nie powstrzymuj na siłę defekacji, unikaj parcia i długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej, a hemoroidy pozostaną na swoim miejscu. Aby złagodzić objawy powiększonych guzków, możesz również stosować nasiadówki wyciągiem z kory dębu i oczaru wirginijskiego.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *