Press "Enter" to skip to content

Jak leczyć hemoroidy?

Hemoroidy są wstydliwą i nieprzyjemną dolegliwością, a z czasem dokuczają coraz bardziej, więc warto zacząć je leczyć już po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Gdy żylaki odbytu się pojawiają, towarzyszy im silne świąd i pieczenie odbytu, natomiast podczas wypróżniania chory ma poczucie niepełnego wypróżnienia. O tym, że czas na leczenie hemoroidów świadczą również niewielkie pasemka jasnej krwi na papierze toaletowym. Walka z guzkami krwawniczymi jest ważna, ponieważ nieleczona choroba rozwinie się w hemoroidy zewnętrzne, które mogą powodować silny ból i utrudniać utrzymanie higieny intymnej.

Leczenie hemoroidów – metody nieinwazyjne

Hemoroidy są tym łatwiejsze do zaleczenia im szybciej chory zacznie kurację. Co ważne, żylaków odbytu można się pozbyć bez inwazyjnych zabiegów, a nawet środków farmakologicznych. Najważniejsza jest odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia.

Jak wyleczyć hemoroidy? Na początek należy zmienić nawyki żywieniowe. Do codziennego jadłospisu należy włączyć:

  • warzywa i owoce (z przewagą tych pierwszych)
  • kaszę gryczaną i inne grube kasze
  • brązowy ryż (natomiast unikać białego)
  • płatki owsiane, pszenne i żytnie
  • pełnoziarniste pieczywo

Wszystkie te produkty pozwolą na dostarczenie do jelit błonnika ułatwiającego utrzymanie regularnych wypróżnień. Dlaczego to ważne w leczeniu hemoroidów? Ponieważ jedną z głównych przyczyn żylaków odbytu są zaparcia. Silne parcie i zalegający stolec szybko doprowadzają do rozciągania się guzków krwawniczych i powstawania choroby hemoroidalnej.

Warto pamiętać, by nie zwiększać podaży błonnika gwałtownie. Organizm powinien przystosować się do niego stopniowo. Nagłe spożywanie zbyt dużych ilości doprowadzi do problemów trawiennych – biegunek i bólów brzucha.

Każdy, kto szuka informacji jak wyleczyć hemoroidy powinien sięgnąć również po wodę. Spożywanie minimum 2-2,5 litra wody dziennie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu. W przypadku hemoroidów woda jest szczególnie ważna, ponieważ jej niedobór również prowadzi do zaparć.

Leczenie hemoroidów musi obejmować także aktywność sportową. Jest ona ważna z kilku powodów: poprawia perystaltykę jelit i krążenie w okolicy odbytu, a do tego sprawia, że pacjent spędza mniej czasu w pozycji siedzącej. Zaleca się przynajmniej 40 minutowe spacery 3-4 razy w tygodniu lub regularny jogging. Osoby nie ćwiczące wcześniej mogą też postawić na delikatny aerobik, marszobieg albo nordic walking.

Czym wyleczyć hemoroidy zewnętrzne?

Wszystkie opisane metody pomogą również w przypadku hemoroidów zewnętrznych, jednak przy mocno rozwiniętej chorobie mogą okazać się niewystarczające. Jak wyleczyć hemoroidy wypadające, które mocno doskwierają na co dzień? Pacjent może sobie ulżyć stosując środki dostępne w aptece bez recepty: maści, kremy oraz czopki. Lekarze często zalecają także nasiadówki z wywarem z kory dębu. Najbardziej problematyczne guzki są natomiast usuwane zabiegowo lub operacyjnie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *