Press "Enter" to skip to content

Jak leczyć hemoroidy?

Hemoroidy są wstydliwą i nieprzyjemną dolegliwością, a z czasem dokuczają coraz bardziej, więc warto zacząć je leczyć już po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Gdy żylaki odbytu się pojawiają, towarzyszy im silne świąd i pieczenie odbytu, natomiast podczas wypróżniania chory ma poczucie niepełnego wypróżnienia. O tym, że czas na leczenie hemoroidów świadczą również niewielkie pasemka jasnej krwi na papierze toaletowym. Walka z guzkami krwawniczymi jest ważna, ponieważ nieleczona choroba rozwinie się w hemoroidy zewnętrzne, które mogą powodować silny ból i utrudniać utrzymanie higieny intymnej.

Leczenie hemoroidów – metody nieinwazyjne

Hemoroidy są tym łatwiejsze do zaleczenia im szybciej chory zacznie kurację. Co ważne, żylaków odbytu można się pozbyć bez inwazyjnych zabiegów, a nawet środków farmakologicznych. Najważniejsza jest odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia.

Jak wyleczyć hemoroidy? Na początek należy zmienić nawyki żywieniowe. Do codziennego jadłospisu należy włączyć:

  • warzywa i owoce (z przewagą tych pierwszych)
  • kaszę gryczaną i inne grube kasze
  • brązowy ryż (natomiast unikać białego)
  • płatki owsiane, pszenne i żytnie
  • pełnoziarniste pieczywo

Wszystkie te produkty pozwolą na dostarczenie do jelit błonnika ułatwiającego utrzymanie regularnych wypróżnień. Dlaczego to ważne w leczeniu hemoroidów? Ponieważ jedną z głównych przyczyn żylaków odbytu są zaparcia. Silne parcie i zalegający stolec szybko doprowadzają do rozciągania się guzków krwawniczych i powstawania choroby hemoroidalnej.

Warto pamiętać, by nie zwiększać podaży błonnika gwałtownie. Organizm powinien przystosować się do niego stopniowo. Nagłe spożywanie zbyt dużych ilości doprowadzi do problemów trawiennych – biegunek i bólów brzucha.

Każdy, kto szuka informacji jak wyleczyć hemoroidy powinien sięgnąć również po wodę. Spożywanie minimum 2-2,5 litra wody dziennie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu. W przypadku hemoroidów woda jest szczególnie ważna, ponieważ jej niedobór również prowadzi do zaparć.

Leczenie hemoroidów musi obejmować także aktywność sportową. Jest ona ważna z kilku powodów: poprawia perystaltykę jelit i krążenie w okolicy odbytu, a do tego sprawia, że pacjent spędza mniej czasu w pozycji siedzącej. Zaleca się przynajmniej 40 minutowe spacery 3-4 razy w tygodniu lub regularny jogging. Osoby nie ćwiczące wcześniej mogą też postawić na delikatny aerobik, marszobieg albo nordic walking.

Czym wyleczyć hemoroidy zewnętrzne?

Wszystkie opisane metody pomogą również w przypadku hemoroidów zewnętrznych, jednak przy mocno rozwiniętej chorobie mogą okazać się niewystarczające. Jak wyleczyć hemoroidy wypadające, które mocno doskwierają na co dzień? Pacjent może sobie ulżyć stosując środki dostępne w aptece bez recepty: maści, kremy oraz czopki. Lekarze często zalecają także nasiadówki z wywarem z kory dębu. Najbardziej problematyczne guzki są natomiast usuwane zabiegowo lub operacyjnie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *